prof. Jan Jędrzejewski

Profesor literatury angielskiej i porównawczej, Ulster University

Jest absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, tytuł doktora z tej samej dyscypliny uzyskał na uniwersytecie w Oksfordzie (Worcester College). Od roku 1993 pracuje na Uniwersytecie Ulsterskim w Irlandii Północnej, gdzie pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych (2014 - 2017). Jego badania sytuują się w dziedzinie literatury wiktoriańskiej; interesują go zagadnienia związane z historią powieści angielskiej, a także studia porównawcze, zwłaszcza zaś polsko-angielskie i polsko-irlandzkie powiązania literackie. W swoich pracach często podejmuje zagadnienie wpływu, jaki na literaturę wywiera jej kontekst kulturowy, historyczny, społeczny i religijny.

Specjalizuje się w historii i teorii powieści oraz w historii literatury irlandzkiej w języku angielskim, zwłaszcza w dziewiętnastym wieku. Jest autorem książki Thomas Hardy and the Church (wydanej w 1996), w której w nowatorski sposób zaprezentował wpływ tradycji chrześcijańskiej na twórczość znanego ze sceptycznego stosunku do religii powieściopisarza i poety Hardy’ego. Jest również autorem wydanej w 2007 monografii George Eliot, poświęconej jednej z najwybitniejszych przedstawicielek wiktoriańskiego realizmu oraz redaktorem nowych krytycznych wydań powieści i zbiorów opowiadań Thomasa Hardy’ego i Josepha Sheridana Le Fanu, zarówno po angielsku, jak i po polsku. W roku 2021 ukazała się współredagowana przez niego obszerna historia literatury europejskiej, Lettres européennes: Histoire de la littérature européenne; wydanie anglojęzyczne jest w przygotowaniu.