My Digital Life - UŁ pomaga żyć "na onlajnie"

Uniwersytet Łódzki we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) uruchamia nowy projekt „My Digital Life”, który ma na celu wsparcie studentów w podnoszeniu kompetencji cyfrowych i informatycznych niezbędnych do zapewnienia sobie odpowiedniego zajęcia i odnalezienia się na rynku pracy w nowej rzeczywistości. Za nami pierwsze spotkanie dotyczące tego, jak samemu pomagać sobie w codziennym "cyfrowym życiu".

Koncepcja projektu „My Digital Life” powstała jeszcze przed wybuchem światowej pandemii COVID-19, jednak już sama faza realizacji została zaplanowana tak, aby odpowiedzieć na aktualne wyzwania związane z pracą zdalną i koniecznością przyspieszonego podniesienia kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Inauguracja projektu na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się podczas webinaru „Dobrostan cyfrowy”. Webinar poprowadził Kamil Śliwowski - trener i animator, który specjalizuje się w wykorzystaniu nowych technologii w edukacji, zwłaszcza w kontekście prawa autorskiego oraz ochrony prywatności.

Wydarzenie to potwierdza naszą otwartość i różnorodność we współpracy z otoczeniem. Współpracujemy zarówno z NGOsami takimi jak Fundacja, jak i z graczami globalnymi jak Microsoft i tak właśnie współpracując dajemy naszym studentom możliwość zdobycia jak najbardziej różnorakich doświadczeń. Wierzymy w edukację opartą na doświadczeniach. Uniwersytet Łódzki mocno stawia na rozwój kompetencji cyfrowych i to nie tylko z powodu pandemii, bo to oczywiste, że pandemia mimo całego zła przyniosła pewien impuls do rozwoju nowych narzędzi. Chciałabym jednak zaznaczyć, że wraz z nowymi narzędziami powstają też nowe metody nauczania i te chcemy doskonalić na naszej Uczelni, oczywiście tak, by zapewnić edukację o jak najwyższych standardach – mówiła Prorektor UŁ Agnieszka Kurczewska.

Do końca 2021 roku Biuro Karier UŁ zorganizuje bezpłatne webinary i warsztaty, które pozwolą poznać narzędzia pracy zdalnej oraz rozwinąć kompetencje cyfrowe niezbędne do jej wykonywania. Projekt zakłada realizację cyklu spotkań podczas których dowiemy się jak szkolić online, jak budować strategię marki osobistej w sieci czy jak zachować dobrostan cyfrowy (digital wellbeing). Każdy temat będzie obejmował dwa elementy: wprowadzający webinar dla większej grupy i skierowane do węższego grona odbiorców warsztaty rozwijające poruszane podczas webinaru wątki. Na warsztaty będą zapraszani nie tylko uczestnicy webinarów, ale też wszystkie zainteresowane osoby.

Projekt „My Digital Life” jest realizowany dzięki grantowi przyznanego FRSI przez Microsoft w ramach inicjatywy Microsoft Philanthropies for Skills and Employability i wpisuje się w niedawno ogłoszoną przez firmę Microsoft deklarację przeszkolenia 150 tysięcy mieszkańców Polski. Ma ona związek z inwestycją miliarda dolarów w transformację cyfrową w Polsce, w tym dostęp do lokalnych usług w chmurze z pierwszego regionu przetwarzania danych. Ponadto, w związku z pandemią, Microsoft ogłosił globalną inicjatywę zapewnienia 25 milionom osób na całym świecie szansy na wzrost umiejętności cyfrowych. Jest to kompleksowa inicjatywa, oparta na danych i technologiach cyfrowych. W jej ramach udostępnione zostaną informacje na temat miejsc pracy i wymaganych umiejętności z LinkedIn Economic Graph. Ludzie na całym świecie otrzymają bezpłatny dostęp do treści w serwisach LinkedIn Learning, Microsoft Learn i GitHub Learning Lab. Projekt FRSI jest częścią składową tego planu.

Więcej informacji o projekcie „My Digital Life” na stronie https://biurokarier.uni.lodz.pl/my-digital-life/

Źródło: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ, Biuro Karier UŁ