Stypendia DAAD na pobyt w Niemczech

Studia, nauka języka, a może projekt badawczy? Pobyt za granicą zawsze wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Jak im sprostać? DAAD przyznaje stypendia na pobyty studyjne i naukowe w Niemczech.

DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst, czyli Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej prowadzi swoją działalność na rzecz polsko-niemieckiej współpracy akademickiej nieprzerwanie od 1958 roku. Ze względu na znaczenie tych relacji, w 1997 roku zostało założone Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie. Obecnie siedziba Przedstawicielstwa mieści się w samym centrum stolicy, w budynku Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN).

W ramach indywidualnych konsultacji, pracownicy Przedstawicielstwa pomogają kandydatom z Polski w wyborze odpowiedniej uczelni lub instytucji badawczej w Niemczech, a także doradzają, jak skutecznie ubiegać się o stypendium lub dofinansowanie planowanych badań.

Wśród propozycji stypendialnych DAAD na pobyty studyjne i naukowe w Niemczech są:

• stypendia dla studentów i absolwentów
  • stypendia dla doktorantów i młodych naukowców
  • stypendia dla naukowców i nauczycieli akademickich
  • powtórne stypendia dla byłych stypendystów DAAD

Na stronie DAAD dostępny jest przegląd możliwości finansowania i wyszkiwarka programów stypendialnych, pomogąjąca dopasować stypendium do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR
Zdjęcie: Bartosz Kałużny