Doktoranckie Granty Badawcze 2022 – rozstrzygnięcie II edycji konkursu

Komisja Konkursu zakończyła ocenę wniosków złożonych w II edycji Doktoranckich Grantów Badawczych UŁ. Łącznie wyłoniono 16 zwycięskich projektów, finansowanych z budżetu programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Wszystkim laureatom gratulujemy! Poniżej przedstawiono zwycięskie projekty oraz ich autorów z podziałem na dziedziny nauki.

1. Nauki humanistyczne:

• Roman Sacharov, Tekstowe gatunki medialne w wybranych językach słowiańskich: próba porównania
  • Aleksandra Staniszewska, W cieniu sławnego męża – życie i działalność Pauliny z Potockich Wielopolskiej w świetle archiwów rodzinnych (w tym korespondencji z margrabią z lat 1860–1862)
  • Weronika Woźniak, Figury słów w prozatorskiej twórczości grupy OuLiPo: studium oparte na francuskich korpusach tekstowych

2. Nauki społeczne:

• Paweł Malinowski, Uśmiech uśmiechowi nierówny. Jak zmienia się spostrzeganie ekspresji mimicznych w zależności od kontekstu?
  • Justyna Gumulak, Przestrzeganie standardów prawa pracy podczas organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze
  • Monika Wilanowska, Zadania administracji samorządowej w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemu alkoholowego a ochrona życia i zdrowia ofiar przemocy w rodzinie – perspektywa prawnoporównawcza
  • Magdalena Wojtalik, Wczesne adaptacyjne i nieadaptacyjne schematy a ryzyko nawrotu w grupie osób uzależnionych od alkoholu: mediacyjna rola aleksytymii i poziomu głodu alkoholowego oraz moderacyjna rola sytuacji ryzyka – badanie prospektywne

3. Nauki ścisłe i przyrodnicze:

• Jakub Skibiński, Identyfikacja funkcji białka PapS u Helicobacter pylori w metabolizmie tRNA
  • Klaudia Toczek, Skuteczna metoda ochrony materiałów dwuwymiarowych przed oksydacją
  • Yaroslav Lavrynchuk, Zastosowanie najnowszych metod sekwencjonowania strukturalnego i technik PAR-CLIP dla zbadania aktywności helikaz z rodziny DEAD-box u prątków z rodzaju Mycobacterium
  • Karolina Koprowska, Znaczniki luminescencyjne do znakowania biomolekuł
  • Marta Rudna, Rekonstrukcja gwałtownych zmian klimatycznych na przełomie plejstocenu i holocenu w oparciu o subfosylne szczątki Cladocera (na wybranych stanowiskach w centralnej Polsce)
  • Agata Pyrzanowska, Analiza i ocena właściwości antyoksydacyjnych analogu naturalnego fitohormonu – GR24 względem ludzkich komórek krwi obwodowej poddanych działaniu bromowanych związków zmniejszających palność (tetrabromobisfenoli)
  • Krzysztof Podwysocki, Zmienność morfologii i składu chemicznego aparatu gębowego obcego skorupiaka Dikerogammarus villosus (Sovinsky 1894) w kontekście diety i historii inwazji
  • Kamil Świątek, α-Merkaptoacetaldehyd jako surogat acetylenu w syntezie biologicznie ważnych pochodnych pirazolu
  • Anna Kowalczyk, Fluorowane benzodipirazole o symetrii płaszczyznowej i osiowej

Doktoranckie Granty Badawcze są jednym z wewnętrznych konkursów UŁ skierowanym do badaczy naszej uczelni realizujących innowacyjne projekty naukowe. Konkurs adresowany do uczestników studiów III stopnia i słuchaczy szkół doktorskich. Daje szansę na odbycie m.in. zagranicznych kwerend, zakupu sprzętu badawczego oraz publikację prac naukowych w najlepszych międzynarodowych periodykach. Pozwala też jego laureatom na przygotowanie wniosków grantowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.