Ile zieleni mają dzieci w drodze do szkoły? - badania UŁ i SGGW

Zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pod kierownictwem dr Edyty Łaszkiewicz (UŁ), prowadzi badania dotyczące zieleni wokół szkół oraz drogi dzieci z domu do szkoły. "W przededniu rozpoczęcia roku szkolnego postanowiliśmy sprawdzić ile zieleni mają dzieci z łódzkich szkół. Do badania wytypowaliśmy 50 szkół podstawowych zlokalizowanych w różnych częściach Łodzi. To ponad 50% wszystkich szkół podstawowych w mieście." - wyjaśnia badaczka z UŁ.

Fot. Daria Sikorska (SGGW)

W dzisiejszym, coraz bardziej zdigitalizowanym, świecie trasa dom-szkoła to niekiedy jedyna szansa dla dzieci na bliski kontakt z dziką przyrodą. Jak wskazują dotychczasowe badania opublikowane w czasopiśmie Environmental Science and Policy, nie wszystkie dzieci mają takie same szanse korzystać z jej dobrodziejstw.

W łódzkich szkołach prowadzone są zatem badania środowiskowe – naukowcy odwiedzają każdą z nich i sprawdzają, jak wygląda zieleń przyszkolna. Robią zdjęcia panoramiczne przed budynkami oraz na terenie części sportowo-rekreacyjnej.

To pozwoli określić, co widzą dzieci przychodzące do szkoły. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia termalne, mierzony jest poziom zanieczyszczenia powierza przy szkole, sprawdzana jest wilgotność powietrza oraz wartość indeksu liściowego LAI (wskaźnik pokrycia liściowego - przyp. red.)

- Szkoła jest miejscem w którym dzieci spędzają znaczącą część swojego dnia. Jednocześnie wiadomo, że zieleń ma wiele korzyści dla stanu zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci. Wiedza o tym, jaka zieleń otacza dzieci w trakcie pobytu w szkole jest zatem kluczowa zarówno dla rodziców, jak i samych szkół. W szerszej perspektywie będziemy również zainteresowani tym, jak wygląda droga dzieci z domu do szkoły. Teraz jednak chcemy poznać obszar przyszkolny, stanowiący punkt końcowy tej trasy - tłumaczy Dr Edyta Łaszkiewicz z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.

Badania realizowane są w ramach projektu pt. „Dostęp dzieci do terenów zieleni w trakcie drogi do szkoły: od operacjonalizacji do aplikacji dynamicznej przestrzennie koncepcji sprawiedliwości środowiskowej”, który otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS20.

Niniejszy projekt umożliwi poszerzenie możliwości rozumienia systemów miejskich poprzez zaproponowanie kompleksowego, interdyscyplinarnego podejścia, łączącego badania struktury zieleni z usługami ekosystemów oraz preferencjami i potrzebami mieszkańców.

Dzięki projektowi możliwe będzie określenie roli zieleni w wyborze drogi dzieci z domu do szkoły. W szczególności zbadane zostanie w jakim stopniu zieleń towarzysząca drodze dzieci do szkół:

- oczyszcza powietrze
- poprawia mikroklimat
- chroni przed hałasem
- umożliwia kontakt z dziką przyrodą.

Kierownikiem projektu jest dr Edyta Łaszkiewicz z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych, (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego). W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie projekt prowadzi dr inż. Daria Sikorska z Katedry Teledetekcji i Badań Środowiska (Instytutu Inżynierii Środowiska).    

Link do artykułu naukowego na ten temat TUTAJ.  


Źrodło: Dr Edyta Łaszkiewicz (EkSoc UŁ), SGGW
Redakcja: Centrum Promocji UŁ