Jak rozwijamy relacje z Chinami? – książka UniLodz

Badacze z UniLodz oraz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jako pierwsi w świecie dokonali szczegółowej analizy kontaktów Europy z Chinami na szczeblu regionalnym. Opublikowana nakładem Wydawnictwa UŁ książka "The Role of Regions in EU-China relations" rysuje rozbudowaną sieć relacji Chin z poszczególnymi regionami UE. Lektura studium pod red. prof. Tomasza Kamińskiego ukazuje, jak bardzo powszechna jest to współpraca. Mowa m.in. o obszarach gospodarki, środowiska naturalnego, kultury oraz edukacji. Książka, finansowana ze środków Narodowego Centrum Nauki, opublikowana została w otwartym dostępie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do jej darmowego pobrania.

 

Publikacja zawiera szczegółową analizę kontaktów regionalnych pomiędzy Chinami a sześcioma państwami członkowskimi UE, w tym z Polską. Wszystkie te powiązania wzbogacone są o studia przypadków wspomnianych regionów. Książka pokazuje rosnącą rolę podmiotów niepaństwowych w stosunkach międzynarodowych, zwiększające się znaczenie paradyplomacji, a także konieczność spojrzenia na stosunki UE-Chiny jako zjawisko wielopoziomowe, angażujące różne rodzaje podmiotów na różnych szczeblach.

- Paradyplomacją nazywamy działania podejmowane w przestrzeni międzynarodowej przez regiony i miasta. W dzisiejszych stosunkach międzynarodowych państwa nie są przecież jedynymi aktorami, a w niektórych obszarach (takich jak na przykład ochrona środowiska czy współpraca akademicka) władze miast czy regionów zaczynają odgrywać naprawdę istotną rolę. Czasem działania prowadzą w uzgodnieniu z władzami krajowymi, a czasem zupełnie autonomicznie.

Współpraca regionów europejskich z chińskimi koncentruje się często na bardzo praktycznych aspektach. Promowana jest współpraca lokalnych firm, turystyka, wymiana kulturalna czy akademicka. Tym samym regiony nasycają realną treścią deklaracje polityczne składane przez polityków na szczeblu krajowym lub unijnym. - tłumaczy prof. Kamiński.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ