20 września, 2018 r.

Jak walczyć ze smogiem? - UŁ na Kongresie Biogospodarki

Jak walczyć ze smogiem? - UŁ na Kongresie Biogospodarki

fot. Pixabay

Tematem smogu w okresie jesienno-zimowym żyje cała Polska. W wielu miastach przekroczenia szkodliwych pyłów są na tyle duże, że ich władze muszą ratować się np. wprowadzaniem bezpłatnej komunikacji. Bardzo duże problemy mają m.in. Kraków, Warszawa czy Rybnik. Łódź również toczy walkę z trującymi substancjami w powietrzu. Podczas Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki w Łodzi, między innymi eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego będą doradzać jak skutecznie likwidować problem smogu. Zapraszamy serdecznie na godzinę 14:00, w najbliższy poniedziałek, do Hotelu Ambasador Premium (ul. Kilińskiego 145).

Co roku umiera jedno miasto


Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że rocznie około 3 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.Każdego roku w naszym kraju z powodu chorób związanych z wysokimi zanieczyszczeniami powietrza umiera przedwcześnie nawet 45 tysięcy osób, czyli małej wielkości miasto.Przyczyną zanieczyszczeń powietrza w dużych aglomeracjach miejskich jest m.in. niekorzystne położenie miasta, duża liczba dni bezwietrznych oraz zabudowa kanałów przewietrzania miasta. Problemem jest też niedostateczna informacja na temat stanu zanieczyszczenia powietrza i sposobów jego eliminacji.Uniwersytet Łódzki ma zaszczyt organizować dyskusję na ten temat podczas tegorocznego Kongresu Biogospodarki. Forum Antysmogowe podczas Kongresu Biogospodarki będzie miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń o sposobach kompleksowej walki ze smogiem i przeciwdziałania powstawaniu zagrożeń z nim związanych.


Eksperci o smogu


Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii UŁ, Wiktor Warchałowski – Prezes Zarządu i współzałożyciel w Airly – start-upu, który buduje sieć sensorów powietrza dla miast i gmin, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online, prof. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera czy Rafał Czyżewski – Prezes Zarządu GreenWay Polska (Greenway buduje pierwszą kompleksową sieć publicznie dostępnych stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce) oraz Pan Jakub Mielczarek - Sekretarz Województwa Łódzkiego. Moderatorem dyskusji będzie Jakub Klimkiewicz – Wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.Wśród zagadnień poruszanych podczas debaty będą m.in. następujące wątki:- Dlaczego Polska aż tak bardzo odstaje na mapach czystości powietrza w Europie?
- Czy i w jaki sposób problem smogu skorelowany jest z klimatem, jego zmianami i pogodą?
- Jakie jest realne zagrożenie ze strony smogu dla mieszkańców i ich otoczenia?
- Czy wiedza na temat skali problemu ze smogiem jest powszechna wśród mieszkańców? - Jakie działania edukacyjne można przedsięwziąć?
- Jaką rolę odgrywają w tym procesie ruchy obywatelskie?
- Czy maski antysmogowe na co dzień to dobry pomysł?
- Co każdy z nas może zrobić a co czego powinniśmy oczekiwać od administracji publicznej w obszarze zastosowań nowych technologii do walki ze smogiem?Międzynarodowy Kongres Biogospodarki Łódź 2018 odbędzie się w dniu 24 września w Łodzi, a jego głównym organizatorem jest Województwo Łódzkie. Tegoroczny Kongres zgromadzi blisko 500 czołowych ekspertów wywodzących się z samorządów, organów ustawodawczych, przedsiębiorców, przedstawicieli wyższych uczelni, organizacji pozarządowych i rolników.Główne cele Kongresu to wymiana doświadczeń i wiedzy między Bioregionami Europy Środkowej i Wschodniej oraz zwiększenie udziału przemysłu w lokalnej biogospodarce i programach rozwój bioekonomii na poziomie krajowym. Serdecznie zapraszamy do udziału w panelu Uniwersytetu Łódzkiego (godz. 14:00). Uczestnictwo w całym wydarzeniu jest bezpłatne. Międzynarodowy Kongres Biogospodarki odbędzie się w hotelu Ambasador Premium, ul. Kilińskiego 145.Pełny program Forum oraz rejestracja na www.bioeconomy.lodzkie.pl.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/Redakcja: Centrum Promocji UŁ


Poprzednia wiadomość Zostań doktorantem UŁ!
Następna wiadomość Konkurs THREE MINUTE THESIS®