Uczelnie Europejskie – strategiczne spotkanie na UŁ

Eksperci z Niemiec, Francji, Włoch, Grecji i Polski spotkali się na Uniwersytecie Łódzkim, by wspólnie zaplanować strategię walki o wejście do sieci "Uczelnie Europejskie". Stawką jest dofinansowanie dużego projektu, do pięciu milionów euro. Gospodarzami spotkania reprezentantów pięciu uczelni ze Starego Kontynentu byli: Prof. Paweł Starosta, Prorektor UŁ ds. współpracy krajowej i międzynarodowej oraz Liliana Lato, kierowniczka Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.

 

Uniwersytet Łódzki konsekwentnie walczy o wzrost swojej pozycji międzynarodowej. Wejście w konsorcjum z czterema silnymi ośrodkami akademickimi będzie poważnym wsparciem tych starań. Musi być to jednak poprzedzone dokładnym omówieniem wszystkich aspektów przyszłej współpracy, dlatego dyskusja w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ i uszczegółowianie planowanych działań w projekcie trwały dwa dni.

- Spotkanie partnerów na Uniwersytecie Łódzkim jest już kolejnym w ramach opracowywanego wniosku do konkursu Uniwersytety Europejskie, nad którym międzynarodowy zespół projektowy pracuje już od kilku miesięcy. Jeśli założenia projektowe zostaną zaakceptowane, Uniwersytet Łódzki rozpocznie nowy rozdział współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju szeroko rozumianej edukacji i dydaktyki. Zaplanowano wielowymiarowe działania na wielu poziomach i obszarach, a ich głównym celem jest wspieranie spójnego i konkurencyjnego na rynkach światowych Europejskiego Obszaru Edukacji - mówi prof. Paweł Starosta, Prorektor ds. współpracy krajowej i międzynarodowej UŁ.

- Rozpoczęcie starań o "Uczelnie Europejskie" nie byłoby możliwe, gdyby nie nasz potencjał dydaktyczno-naukowy. W przygotowaniach pomagają nam eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego, nasi akademicy i pracownicy administracyjni reprezentujący wiele obszarów aktywności w ramach budowanej współpracy. Na tych drugich zwłaszcza będzie spoczywał obowiązek koordynowania mechanizmów całego projektu, ale o rezultat się nie martwię. Kluczowe osoby były oczywiście obecne podczas ostatniej narady i dzięki nim właśnie możemy z optymizmem patrzeć na ten projekt - tłumaczy Liliana Lato, kierowniczka Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.

Biuro Współpracy z Zagranicą zajmuje się koordynowaniem prac nad wnioskiem po stronie UŁ. Małgorzata Gramala, specjalistka programów edukacyjnych i projektów międzynarodowych, negocjuje ważne kwestie związane z zadaniami w projekcie oraz pracuje nad pakietem roboczym Uniwersytetu Łódzkiego.

Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało już logo międzynarodowego konsorcjum. Podczas spotkania dyrektor Anna Rolczak dokładnie omówiła proces jego powstawania i roli, jaką ma spełniać, zarówno na etapie walki o projekt, jak i w przypadku sukcesu i realizacji konkretnych działań.

- Opracowaliśmy logo proste, ale wyraziste, którego przekaz to przede wszystkim silny sojusz poważnych ośrodków akademickich, które od lat prowadzą realne działania wspierające internacjonalizację uczelni. Logo odzwierciedla innowacyjność, różnorodność, wspólnotę jaka się tworzy oraz dynamikę - wymianę, jaka będzie miała miejsce na wielu poziomach. Liczymy, że w przyszłości będzie to nasz silny atut wizualny - wyjaśnia dyrektor Anna Rolczak z Centrum Promocji UŁ.

_MGL4170

fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

5 lutego, we Frankfurcie, rektorzy pięciu uczelni podpiszą umowę powołującą do życia konsorcjum, które złoży wniosek do projektu "Uczelnie Europejskie". W skład konsorcjum wejdą: Uniwersytet Goethego we Frankfurcie jako koordynator projektu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Lyon II, Uniwersytet Katolicki w Mediolanie oraz Uniwersytet Macedoński w Salonikach. Ostateczny termin składania wniosków upływa 26 lutego br. Wyniki będą znane w czerwcu, w przypadku wygranej realizacja projektu rozpocznie się w październiku 2020 r.

Wniosek składany przez Uniwersytet Łódzki oraz uczelnie partnerskie jest skonkretyzowany wokół ścisłej współpracy pomiędzy ośrodkami akademickimi partnerstwa a regionami, w których są one osadzone. Wspólną cechą uczelni, które wraz z Uniwersytetem Łódzkim biorą udział w projekcie, jest mocne oddziaływanie na rozwój regionów, aktywny udział w przemyśle innowacji oraz misja kreowania nowoczesnej przestrzeni obywatelskiej. Uniwersytet Łódzki wzmacnia tę ostatnią poprzez działania w ramach Uniwersytetu Różnorodnego.

https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/uniwersytet-roznorodnyhttps://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/uniwersyt...


Materiał źródłowy: BWZ UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ