2 października, 2018 r.

Koncert Orkiestry Uniwersytetu im. Justusa Liebiga w Giessen

Koncert Orkiestry Uniwersytetu im. Justusa Liebiga w Giessen

fot. Pixabay

W najbliższy weekend gościć będziemy orkiestrę Uniwersytetu im. Justusa Liebiga w Giessen, która 6 października pod batutą Stefana Ottersbacha da koncert w gmachu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (ul. Żubardzka 2a) w ramach obchodów 40. rocznicy współpracy pomiędzy UŁ i Uniwersytetu im. Justusa Liebiga w Giessen.


W programie koncertu znajdą się Uwertura Coriolan c-moll op. 62 Ludwiga van Beethovena, Koncert skrzypcowy g-moll op.26 nr 1 Maxa Brucha / Allegro moderato, Adagio, Allegro energico/ oraz V Symfonia d-moll „Reformacyjna” op. 107 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego / Andante, Allegro con fuoco, Allegro vivace, Andante, Chorał „Ein feste Burg ist unser Gott”, Andante con moto – Allegro maestoso/.


Przedstawiciele obu uczelni świętowali rocznicę rozpoczęcia współpracy już wiosną tego roku, gdy naukowcy z obu uczelni omawiali dotychczasowe działania, ale poszukiwali również nowych dróg wspólnego prowadzenia badań podczas uroczystego Kolokwium. Reprezentanci Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen wzięli udział w uroczystym Senacie z okazji 73-lecia Uniwersytetu Łódzkiego, podczas którego rektor Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen, prof. Joybrato Mukherjee, otrzymał z rąk władz UŁ medal Universitas Lodziensis Amico, a prof. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, medal uczelni z Giessen. Medale za wieloletnią współpracę przyznano również socjologowi, prof. Dieterowi Eiselowi, a także ekonomiście prof. Arminowi Bohnetowi.


Relacja z obchodów 73. rocznicy powstania UŁ: https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/ul-swietowal-wspolnie-z-jlu-w-giessen
Więcej o wykonawcach:


ORKIESTRA SYMFONICZNA UNIWERSYTETU JUSTUSA LIEBIGA W GIESSEN


Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen została założona w 1979 roku. Od 2005 roku działa pod kierunkiem uczelnianego dyrektora muzycznego Stefana Ottersbacha. Z początkowo niewielkiego zespołu smyczkowego szybko rozwinęła się do rozmiarów pełnej orkiestry symfonicznej, która obecnie liczy około 90 członków. W skład orkiestry wchodzą głównie studenci i pracownicy wszystkich wydziałów, a także absolwenci i przyjaciele Uniwersytetu Justusa Liebiga. 4


Repertuar obejmuje zarówno utwory z epoki baroku oraz wielkie klasyczne i romantyczne dzieła symfoniczne, a także muzykę współczesną XX i XXI wieku, w tym premiery.


We współpracy z miejscowymi chórami orkiestra wykonywała także wielkie dzieła chóralno-symfoniczne, takie jak VIII symfonia Es-dur Gustava Mahlera i Requiem Wojenne Benjamina Brittena. Oprócz regularnych koncertów, pod koniec każdego semestru orkiestra występuje podczas różnych wydarzeń i ceremonii akademickich.


Jako „muzyczny ambasador” Uniwersytetu Justusa Liebiga orkiestra regularnie koncertuje w Europie, ostatnio w Szwecji w 2014 r. oraz w Słowenii i Chorwacji w 2016 r., a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Chinach.MÉLINE WÖLFEL


Méline Wölfel urodziła się w 1991 roku w Moguncji w Niemczech. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Do osiemnastego roku życia pobierała nauki u skrzypka Philipa Gadda w Konserwatorium Petera-Corneliusa w Moguncji, gdzie otrzymała przygotowanie do swoich późniejszych studiów gry na skrzypcach na uniwersytecie. Poza tym była członkiem Młodzieżowej Niemieckiej Orkiestry Narodowej. W latach 2009-2013 studiowała grę na instrumencie u prof. Gottfrieda Schneidera na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Monachium. Swoją edukację muzyczną wzbogaciła o warsztaty u Mauricio Fuksa (Szkoła Muzyczna Uniwersytetu Jacobsa w Indianie, USA), Kurta Saßmannshausa (Uniwersytet Cincinnati, USA) i Christopha Schickedanza (Uniwersytet w Hamburgu).


Méline Wölfel została laureatką kilku nagród Narodowego Konkursu Młodzieżowego w Niemczech zarówno jako solistka i kameralistka. W 2008 roku otrzymała stypendium Festiwalu w Bayreuth. Ponadto w latach 2010-2013 była stypendystką niemieckiej fundacji „Cusanuswerk”.


Jako solistka występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii w Moguncji, Orkiestrą Filharmonii w Bad Reichenhall i Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Monachijskiego. Występowała z takimi muzykami jak Francois Leleux, Gottfried Schneider, Helmar Stiehler i Siegfried Mauser. Jako członek orkiestry grała pod batutą Sir Simona Rattle, Bruna Weila i Kenta Nagano.


Od 2014 roku studiuje psychologię na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen i obecnie jest koncertmistrzem w Uniwersyteckiej Orkiestrze Symfonicznej. Méline Wölfel gra na skrzypcach "Opus 143" z pracowni Martina Schleske, które powstały w 2011 roku.STEFAN OTTERSBACH


Stefan Ottersbach urodził się w 1966 r. w Kolonii. Studiował grę na skrzypcach, muzykę kameralną i dyrygenturę w Kolonii, Bernie, Düsseldorfie, Monachium i Stuttgarcie. Grał z Maxem Rostaltem, Gottfriedem Schneiderem, Kwartetem Amadeus i Kerrym W. Taliaferro. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Monachium.


W latach 1992-1999 występował jako lider sekcji i koncertmistrz w wielu niemieckich i szwajcarskich orkiestrach. Przez wiele lat kierował Kwartetem Pegasos w Stuttgarcie, który wniósł znaczący wkład w rozpowszechnienie repertuaru tak zwanej muzyki zdegenerowanej.


Po objęciu stanowiska dyrektora muzycznego teatru plenerowego w Heidenheim (w latach 1996-1999) Ottersbach został pierwszym dyrygentem w Theater Nordhausen / Loh-Orchestra Sondershausen w 1999 roku, gdzie wyreżyserował niemiecką premierę opery The Tender Land Aarona Coplanda oraz wysoko ocenioną premierę opery Ludgera Vollmera Paul and Paula. Jako dyrygent występował gościnnie z innymi orkiestrami.


W 2005 roku Stefan Ottersbach został mianowany na stanowisko Dyrektora Muzycznego Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen. W latach 2009-2017 był także głównym dyrygentem orkiestry „Frankfurter Sinfoniker". Od 2017 roku oprócz funkcji dyrygenta w Giessen, pracuje jako wykładowca dyrygentury orkiestrowej na Uniwersytecie Muzycznym w Karlsruhe.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/
Redakcja Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość UŁ najskuteczniejszy w pozyskiwaniu grantów NCN
Następna wiadomość "Setka" eksperta potrzebna na zaraz? Klikasz i masz!