Koncert Orkiestry Uniwersytetu im. Justusa Liebiga w Giessen

W najbliższy weekend gościć będziemy orkiestrę Uniwersytetu im. Justusa Liebiga w Giessen, która 6 października pod batutą Stefana Ottersbacha da koncert w gmachu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (ul. Żubardzka 2a) w ramach obchodów 40. rocznicy współpracy pomiędzy UŁ i Uniwersytetu im. Justusa Liebiga w Giessen.

 

W programie koncertu znajdą się Uwertura Coriolan c-moll op. 62 Ludwiga van Beethovena, Koncert skrzypcowy g-moll op.26 nr 1 Maxa Brucha / Allegro moderato, Adagio, Allegro energico/ oraz V Symfonia d-moll "Reformacyjna" op. 107 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego / Andante, Allegro con fuoco, Allegro vivace, Andante, Chorał "Ein feste Burg ist unser Gott", Andante con moto - Allegro maestoso/.

Przedstawiciele obu uczelni świętowali rocznicę rozpoczęcia współpracy już wiosną tego roku, gdy naukowcy z obu uczelni omawiali dotychczasowe działania, ale poszukiwali również nowych dróg wspólnego prowadzenia badań podczas uroczystego Kolokwium. Reprezentanci Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen wzięli udział w uroczystym Senacie z okazji 73-lecia Uniwersytetu Łódzkiego, podczas którego rektor Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen, prof. Joybrato Mukherjee, otrzymał z rąk władz UŁ medal Universitas Lodziensis Amico, a prof. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, medal uczelni z Giessen. Medale za wieloletnią współpracę przyznano również socjologowi, prof. Dieterowi Eiselowi, a także ekonomiście prof. Arminowi Bohnetowi.

Relacja z obchodów 73. rocznicy powstania UŁ: https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/ul-swietowal-wspolnie-z-jlu-w-giessen


Więcej o wykonawcach:

ORKIESTRA SYMFONICZNA UNIWERSYTETU JUSTUSA LIEBIGA W GIESSEN

Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen została założona w 1979 roku. Od 2005 roku działa pod kierunkiem uczelnianego dyrektora muzycznego Stefana Ottersbacha. Z początkowo niewielkiego zespołu smyczkowego szybko rozwinęła się do rozmiarów pełnej orkiestry symfonicznej, która obecnie liczy około 90 członków. W skład orkiestry wchodzą głównie studenci i pracownicy wszystkich wydziałów, a także absolwenci i przyjaciele Uniwersytetu Justusa Liebiga. 4

Repertuar obejmuje zarówno utwory z epoki baroku oraz wielkie klasyczne i romantyczne dzieła symfoniczne, a także muzykę współczesną XX i XXI wieku, w tym premiery.

We współpracy z miejscowymi chórami orkiestra wykonywała także wielkie dzieła chóralno-symfoniczne, takie jak VIII symfonia Es-dur Gustava Mahlera iRequiem Wojenne Benjamina Brittena. Oprócz regularnych koncertów, pod koniec każdego semestru orkiestra występuje podczas różnych wydarzeń i ceremonii akademickich.

Jako "muzyczny ambasador" Uniwersytetu Justusa Liebiga orkiestra regularnie koncertuje w Europie, ostatnio w Szwecji w 2014 r. oraz w Słowenii i Chorwacji w 2016 r., a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

MÉLINE WÖLFEL

Méline Wölfel urodziła się w 1991 roku w Moguncji w Niemczech. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Do osiemnastego roku życia pobierała nauki u skrzypka Philipa Gadda w Konserwatorium Petera-Corneliusa w Moguncji, gdzie otrzymała przygotowanie do swoich późniejszych studiów gry na skrzypcach na uniwersytecie. Poza tym była członkiem Młodzieżowej Niemieckiej Orkiestry Narodowej. W latach 2009-2013 studiowała grę na instrumencie u prof. Gottfrieda Schneidera na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Monachium. Swoją edukację muzyczną wzbogaciła o warsztaty u Mauricio Fuksa (Szkoła Muzyczna Uniwersytetu Jacobsa w Indianie, USA), Kurta Saßmannshausa (Uniwersytet Cincinnati, USA) i Christopha Schickedanza (Uniwersytet w Hamburgu).

Méline Wölfel została laureatką kilku nagród Narodowego Konkursu Młodzieżowego w Niemczech zarówno jako solistka i kameralistka. W 2008 roku otrzymała stypendium Festiwalu w Bayreuth. Ponadto w latach 2010-2013 była stypendystką niemieckiej fundacji "Cusanuswerk".

Jako solistka występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii w Moguncji, Orkiestrą Filharmonii w Bad Reichenhall i Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Monachijskiego. Występowała z takimi muzykami jak Francois Leleux, Gottfried Schneider, Helmar Stiehler i Siegfried Mauser. Jako członek orkiestry grała pod batutą Sir Simona Rattle, Bruna Weila i Kenta Nagano.

Od 2014 roku studiuje psychologię na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen i obecnie jest koncertmistrzem w Uniwersyteckiej Orkiestrze Symfonicznej. Méline Wölfel gra na skrzypcach "Opus 143" z pracowni Martina Schleske, które powstały w 2011 roku.

STEFAN OTTERSBACH

Stefan Ottersbach urodził się w 1966 r. w Kolonii. Studiował grę na skrzypcach, muzykę kameralną i dyrygenturę w Kolonii, Bernie, Düsseldorfie, Monachium i Stuttgarcie. Grał z Maxem Rostaltem, Gottfriedem Schneiderem, Kwartetem Amadeus i Kerrym W. Taliaferro. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Monachium.

W latach 1992-1999 występował jako lider sekcji i koncertmistrz w wielu niemieckich i szwajcarskich orkiestrach. Przez wiele lat kierował Kwartetem Pegasos w Stuttgarcie, który wniósł znaczący wkład w rozpowszechnienie repertuaru tak zwanej muzyki zdegenerowanej.

Po objęciu stanowiska dyrektora muzycznego teatru plenerowego w Heidenheim (w latach 1996-1999) Ottersbach został pierwszym dyrygentem w Theater Nordhausen / Loh-Orchestra Sondershausen w 1999 roku, gdzie wyreżyserował niemiecką premierę opery The Tender Land Aarona Coplanda oraz wysoko ocenioną premierę opery Ludgera Vollmera Paul and Paula. Jako dyrygent występował gościnnie z innymi orkiestrami.

W 2005 roku Stefan Ottersbach został mianowany na stanowisko Dyrektora Muzycznego Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen. W latach 2009-2017 był także głównym dyrygentem orkiestry "Frankfurter Sinfoniker". Od 2017 roku oprócz funkcji dyrygenta w Giessen, pracuje jako wykładowca dyrygentury orkiestrowej na Uniwersytecie Muzycznym w Karlsruhe.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Redakcja Centrum Promocji UŁ