UŁ świętował z JLU w Giessen

To było wyjątkowe Święto Uniwersytetu Łódzkiego, bo obchodziliśmy je wspólnie z naszymi przyjaciółmi zza zachodniej granicy. 73 lata temu powołano do życia największą obecnie łódzką uczelnię. Z kolei 40 lat temu UŁ rozpoczął jedną z najbardziej owocnych i trwających do dziś współpracy z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen.

 

Tym razem obchody trwały aż dwa dni. Pierwszy dzień (22 maja, wtorek) poświęcony był w całości rocznicy współpracy z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen. Podczas uroczystego Kolokwium naukowcy z obu uczelni omawiali dotychczasową współpracę, ale poszukiwali również nowych dróg wspólnego prowadzenia badań. Moderatorem pierwszej części Kolokwium był wybitny chemik prof. Grzegorz Mlostoń, który od lat, w swoim obszarze badań, współpracuje z niemiecką uczelnią. Drugą część moderował historyk, badacz stosunków polsko-niemieckich, prof. Hans-Jurgen Bömelburg (JLU w Giessen). Obaj są pełnomocnikami ds. współpracy obu uczelni.

Naukowcy mówili między innymi o europeizacji i perspektywach jej rozwoju, polsko-niemieckiej wymianie kulturalnej, możliwościach finansowania wspólnych badań, czy zmianach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zabrakło też prezentacji z nauk ścisłych, w tym z matematyki, chemii i biologii. Współpraca naukowa UŁ i JLU obejmuje niezwykle szerokie spektrum badań.

W środę (23 maja) reprezentanci Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen wzięli udział w uroczystym Senacie z okazji 73-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystość zorganizowano na Wydziale Filologicznym. Rektor Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen, prof. Joybrato Mukherjee, otrzymał z rąk władz UŁ medal Universitas Lodziensis Amico, a prof. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, medal uczelni z Giessen. Medale za wieloletnią współpracę przyznano również socjologowi, prof. Dieterowi Eiselowi, a także ekonomiście prof. Arminowi Bohnetowi.

- Udało nam się ustalić w czasie tych obchodów przyszłe kierunki współpracy naszych uczelni. Będą obejmowały między innymi obszary ekonomii i biologii - powiedział podczas konferencji prasowej Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.

Początki współpracy między Uniwersytetem w Giessen a Uniwersytetem Łódzkim mają swe źródła w osobistych kontaktach i późniejszych przyjaźniach, jakie zostały nawiązane przez profesorów reprezentujących nauki ekonomiczne i zarządzania. Pierwsze, zapoznawcze spotkanie odbyło się w roku 1973, kiedy to prof. J. Górski wizytował m.in. prof. A. Bohneta w Uniwersytecie w Mannheim. Do formalnego nawiązania współpracy pomiędzy UŁ i JLU ze strony polskiej przyczynili się prof. W. Welfe, J. Tylman, nieżyjący prof. J. Kortan, J. Górski i A. Szpunar. Ze strony niemieckiej były to znaczące postacie: prof. Karl Alewell - wieloletni prezydent JLU, prof. Armin Bohnet - pierwszy pełnomocnik ds. współpracy, Peter Cramer, Dietger Hahn, Manfred Schulz, Gunter Maier, Peter Probst, Hans Ramge, Erwin Leibfried, doc. Hans-Gernot Hermann, kanclerz Wolf, asesor J. Roth.

20180523_9552

1

Redakcja: Centrum Promocji