12 września, 2020 r.

Mniej małżeństw zawieranych podczas pandemii: analiza UŁ

autor: Sergey

Badacze analizujący wpływ pandemii COVID-19 na zachowania społeczne wyodrębniają szereg jej zauważalnych konsekwencji. Należą do nich m.in.: pogarszająca się sytuacja na rynku pracy, wzrastające bezrobocie wśród najmłodszych pracowników oraz rosnące zainteresowanie pracą zdalną. Łódzki demograf – dr hab. prof. UŁ Piotr Szukalski – zwrócił uwagę na inne, ważne zdarzenie demograficzne. Jest nim zmniejszająca się liczba nowo zawartych małżeństw. Czy jest to trwała tendencja. Jakie mogą być jej konsekwencje tego zjawiska?

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Biuletynu informacyjnego „Demografia i Gerontologia Społeczna – Biuletyn Informacyjny” 2020, Nr 3 [kliknij]

Małżeństwa nowo zawarte są na ogół planowane z dużym wyprzedzeniem. Nowożeńcy rezerwują sale weselne, rozsyłają zaproszenia, bukują terminy. Obostrzenia sanitarne, wprowadzone przez polskie władze w związku z pandemią, wymusiły na wielu przyszłych nowożeńcach reorganizację planów. Jak zbadał prof. Piotr Szukalski, od marca widoczny jest bardzo głęboki spadek liczby nowo zawartych małżeństw. Zgodnie z jego obserwacją, w pierwszym półroczu bieżącego roku zawarto o ponad połowę mniej nowych małżeństw niż w poprzednich latach (2015–2019).

Demograf zauważa, że wspomniany spadek nie musi reprezentować trwałej tendencji. Polacy bowiem przez lata najchętniej wypowiadali sakramentalne „tak” w miesiącach maj–październik. Możliwie więc, że w związku z trudną sytuacją pandemiczną w pierwszych półroczu, pary chętniej zorganizują śluby i wesela w – mniej wcześniej popularnym – okresie jesienno-zimowym.

Jakie są przewidywalne skutki wspomnianego spadku nowo zawieranych małżeństw?

Z uwagi na przewidywane krótko- lub co najwyższej średniookresowe zakłócanie przez COVID-19 możliwości organizowania wesel, zakres rezygnacji będzie nieznaczny, odzwierciedlający fazę związku tworzonego przez przyszłych nowożeńców, choć z uwagi na dużą częstość przedmałżeńskiej kohabitacji jej wydłużone trwanie może w przypadku pojedynczych osób wytworzyć wątpliwości odnośnie do sensowności (legalizowania) związku. Zdecydowanie większy zakres zapewne będzie miało odraczanie chwili składania ślubów miłości i wierności, prowadzące do wyraźnego zmniejszenia się liczby nowo zawieranych związków w tym roku. Na dodatek, związki, które będą przeniesione z bieżącego roku na rok 2021, utrudnią sytuację osób planujących zawczasu zawarcie wówczas małżeństwa, zwiększając konkurencję o dobre lokalizacje domów weselnych i dobre terminy organizacji tam wesel – przewiduje prof. Piotr Szukalski.

Jeszcze jedną możliwą konsekwencją jest spadek liczby urodzeń. Prawdopodobnie będzie on jeszcze zauważalny w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Duża część młodych par rozpoczyna bowiem starania o potomstwo dopiero po zawarciu związku małżeńskiego.

Polecamy lekturę artykułu opublikowanego na bazie analizy prof. Szukalskiego w „Gazecie Wyborczej” [kliknij]

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Biuletyn informacyjny „Demografia i Gerontologia Społeczna – Biuletyn Informacyjny” 2020, Nr 3 [kliknij]

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Debiut literacki doktorantki UŁ