Mniej małżeństw zawieranych podczas pandemii: analiza UŁ

Badacze analizujący wpływ pandemii COVID-19 na zachowania społeczne wyodrębniają szereg jej zauważalnych konsekwencji. Należą do nich m.in.: pogarszająca się sytuacja na rynku pracy, wzrastające bezrobocie wśród najmłodszych pracowników oraz rosnące zainteresowanie pracą zdalną. Łódzki demograf - dr hab. prof. UŁ Piotr Szukalski - zwrócił uwagę na inne, ważne zdarzenie demograficzne. Jest nim zmniejszająca się liczba nowo zawartych małżeństw. Czy jest to trwała tendencja. Jakie mogą być jej konsekwencje tego zjawiska?

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Biuletynu informacyjnego "Demografia i Gerontologia Społeczna - Biuletyn Informacyjny" 2020, Nr 3 [kliknij]

Małżeństwa nowo zawarte są na ogół planowane z dużym wyprzedzeniem. Nowożeńcy rezerwują sale weselne, rozsyłają zaproszenia, bukują terminy. Obostrzenia sanitarne, wprowadzone przez polskie władze w związku z pandemią, wymusiły na wielu przyszłych nowożeńcach reorganizację planów. Jak zbadał prof. Piotr Szukalski, od marca widoczny jest bardzo głęboki spadek liczby nowo zawartych małżeństw. Zgodnie z jego obserwacją, w pierwszym półroczu bieżącego roku zawarto o ponad połowę mniej nowych małżeństw niż w poprzednich latach (2015-2019).

Demograf zauważa, że wspomniany spadek nie musi reprezentować trwałej tendencji. Polacy bowiem przez lata najchętniej wypowiadali sakramentalne "tak" w miesiącach maj-październik. Możliwie więc, że w związku z trudną sytuacją pandemiczną w pierwszych półroczu, pary chętniej zorganizują śluby i wesela w - mniej wcześniej popularnym - okresie jesienno-zimowym.

Jakie są przewidywalne skutki wspomnianego spadku nowo zawieranych małżeństw?

- Z uwagi na przewidywane krótko- lub co najwyższej średniookresowe zakłócanie przez COVID-19 możliwości organizowania wesel, zakres rezygnacji będzie nieznaczny, odzwierciedlający fazę związku tworzonego przez przyszłych nowożeńców, choć z uwagi na dużą częstość przedmałżeńskiej kohabitacji jej wydłużone trwanie może w przypadku pojedynczych osób wytworzyć wątpliwości odnośnie do sensowności (legalizowania) związku. Zdecydowanie większy zakres zapewne będzie miało odraczanie chwili składania ślubów miłości i wierności, prowadzące do wyraźnego zmniejszenia się liczby nowo zawieranych związków w tym roku. Na dodatek, związki, które będą przeniesione z bieżącego roku na rok 2021, utrudnią sytuację osób planujących zawczasu zawarcie wówczas małżeństwa, zwiększając konkurencję o dobre lokalizacje domów weselnych i dobre terminy organizacji tam wesel - przewiduje prof. Piotr Szukalski.

Jeszcze jedną możliwą konsekwencją jest spadek liczby urodzeń. Prawdopodobnie będzie on jeszcze zauważalny w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Duża część młodych par rozpoczyna bowiem starania o potomstwo dopiero po zawarciu związku małżeńskiego.

Polecamy lekturę artykułu opublikowanego na bazie analizy prof. Szukalskiego w "Gazecie Wyborczej" [kliknij]

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Biuletyn informacyjny "Demografia i Gerontologia Społeczna - Biuletyn Informacyjny" 2020, Nr 3 [kliknij]