Nagroda im. Prof. T. Kotarbińskiego: humaniści mówią pełnym głosem

Aż 70 dzieł z całej Polski nadesłano na tegoroczny, siódmy Konkurs im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. To niemal rekord w historii tej ogólnopolskiej nagrody. Autor zwycięskiej pracy otrzyma z rąk Rektora Uniwersytetu Łódzkiego 50 000 zł. i dołączy do grona laureatów nagrody.

"Prace napływające na konkurs przynależą do rozmaitych dyscyplin. Wiążą się ze stosowaniem rozmaitych narzędzi badawczych i różniących się metodologii. Stoją też za nimi, jak sądzić można, rozmaite wizje świata i człowieka. Ta zróżnicowana kolekcja rozpraw składa się na bogaty obraz polskiej humanistyki."

prof. Ryszard Kleszcz, członek Kapituły Konkursu

Kapituła Konkursu już po raz siódmy będzie oceniać i nagradzać najlepsze dzieła naukowe z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. W dotychczas przeprowadzonych sześciu edycjach konkursu nominowane i nagradzane były prace wybitne - mówiące o ważnych tematach w sposób oryginalny i przenikliwy.

Najbliższe tygodnie oznaczają wytężoną pracę dla Jury Konkursu, które zrecenzuje wszystkie nadesłane dzieła, a następnie we wrześniu wybierze spośród nich maksymalnie pięć najlepszych. Autorzy wyróżnionych książek zostaną zaproszeni do finału konkursu. Wówczas, po przeprowadzeniu rozmowy z autorami, Kapituła dokona wyboru laureata VII edycji. Wręczenie nagrody, jak co roku, nastąpi podczas uroczystej gali w Łodzi.  

Święto humanistyki

Humaniści identyfikujący i opisujący różnorodną problematykę, pomagają społeczeństwu lepiej zrozumieć zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Stawiamy na odkrywanie, wytyczanie nowych horyzontów, proponowanie nowych interpretacji.  

prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Przewodnicząca Kapituły Konkursu

 

Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce.

Nic więc dziwnego , że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W 2015 roku wpłynęło ich 35, w 2016 – 44, w 2017 – 56, w 2018 – 71, w 2019 -76. Od ubiegłego roku obostrzenia nieco skomplikowały sytuację związaną z nadsyłaniem książek, w 2020 wpłynęło ich 68, ale dopuszczenie drogi elektronicznej pozwoliło zachować wysoką liczbę zgłoszeń. Tegoroczną edycję w której zgłoszono 70 prac, możemy więc uznać za równie udaną co poprzednie, pomimo pandemii.  

Dotychczasowi laureaci

Nagrodzone książki w edycjach I-VI

 

Najlepszymi książkami humanistycznymi w VI minionych edycjach konkursu są:

Jana Strelaua (SWPS) Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Scholar,

Ewy Kołodziejczyk (PAN) Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza, wydaną przez Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN Fundacja Akademia Humanistyczna,

Doroty Sajewskiej (UW) Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny, wydaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego,

Andrzeja Friszke (PAN) Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984, wydaną przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności,

Grzegorza Ziółkowskiego (UAM) Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

Jerzego Zajadły (UG) Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche.

Kapituła Konkursu

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie nagrody 

Aktualne informacje publikowane są na facebooku nagrody