Nagroda „Łódzkie Eureka” 2020 za oczyszczanie gleby... roślinami!

Prof. UŁ dr hab. Magdalena Urbaniak i mgr inż. Elżbieta Mierzejewska - badaczki z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, otrzymały wyróżnienie w kategorii Nauka nagrody „Łódzkie Eureka” 2020. Statuetki prezydent miasta Łodzi przyznano za opracowanie metody oczyszczania gleb za pomocą roślin. Nagrody wręczono podczas inauguracji Festiwalu Nauki, Techniki Sztuki. Gratulujemy!

prof. Magdalena Urbaniak i mgr Elżbieta Mierzejewska

Badaczki wskazały, że szczególnie dyniowate (ogórek, dynia, cukinia czy melon lub arbuz), mają niezwykle korzystne właściwości oczyszczające, jednocześnie nieszkodzące środowisku, w którym rosną.

Jednym z wyzwań współczesnej nauki jest poszukiwanie innowacyjnych, ekologicznie przyjaznych rozwiązań, które pozwolą zintensyfikować produkcję rolniczą i jednocześnie ochronią funkcje i jakość ekosystemów lądowych i wodnych.

Znaczenie swoich badań podkreśla prof. Magdalena Urbaniak.

Wyniki prowadzonych badań mają zastosowanie zarówno dla naukowców pracujących nad zagadnieniami zanieczyszczenia środowiska, jak i praktyków: rolników, właścicieli wielkoobszarowych gospodarstw rolnych, producentów żywności.

Rośliny oraz wydzielane przez nie substancje tzw. eksudaty, w tym wtórne metabolity roślinne (WMR), wspomagają rozwój pożytecznych mikroorganizmów, tym samym zwiększając stopień biodegradacji zanieczyszczeń w glebie. Stąd interakcje pomiędzy mikroorganizmami glebowymi, roślinami oraz ich WMR, mogą być wykorzystywane jako efektywne narzędzie do zmniejszenia stężenia zanieczyszczeń (m.in. herbicydów) w glebie.

Prof. Magdalena Urbaniak wyjaśnia:

Dobór odpowiedniego WMR, który jest strukturalnie podobny do danego herbicydu, był kluczowym elementem sukcesu opracowanej metody. Nie mniej ważny był dla nas dobór właściwego stężenia WMR w stosunku do poziomów herbicydów występujących w środowisku, a także zabezpieczenie WMR przez niekontrolowaną degradacją pod wpływem warunków środowiskowych, były elementami niezbędnymi dla uzyskania wysokiej efektywności opracowanej metody.

Mgr Elżbieta Mierzejewska dodaje:

Opracowanie metody wymagało od nas kompleksowego podejścia uwzględniającego analizy chemiczne, molekularne, biochemiczne i ekotoksykologiczne, obejmujące zarówno poziom gleby, mikroorganizmów glebowych jak i rośliny.

O badaniach pisaliśmy już wcześniej w tym artykule.

Wyróżnienia „Łódzkie Eureka” przyznaje Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne dla przedstawicieli łódzkiego świata nauki. Do wyróżnienia mogą być zgłaszane osiągnięcia o randze krajowej lub międzynarodowej, uzyskane w roku poprzedzającym rok przyznania „Łódzkich Eurek”.

Materiał: prof. Magdalena Urbaniak, mgr Elżbieta Mierzejewska, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ; Urząd Miasta Łodzi
Fot.: Urząd Miasta Łodzi