5 września, 2019 r.

Najlepsi polscy humaniści po raz 5!

Najlepsi polscy humaniści po raz 5!

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Już wkrótce poznamy finalistów V edycji Konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego. W bieżącej edycji padł rekord liczby zgłoszonych prac, wpłynęło aż 76 dzieł z ośrodków naukowych z całej Polski. Gala finałowa w listopadzie, już tradycyjnie, w Filharmonii Łódzkiej.

belka_patronat_ntk copy

Prace Kapituły Konkursu weszły obecnie w etap, który polega na wyłonieniu maksymalnie pięciu najlepszych dzieł spośród wszystkich zgłoszonych. Tytuły prac i ich autorów poznamy 16 września br.


Autorzy wyróżnionych książek zostaną następnie zaproszeni do finalnego etapu konkursu, w którym, po przeprowadzeniu rozmowy z autorem, Kapituła dokona wyboru laureata.


Nagroda jest podsumowaniem wysiłku najlepszych polskich humanistów zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/nagroda-im-t-kotarbinskiego


„Akademicy piszą książki, żeby inni je czytali. A jeśli czytają je specjaliści i jeszcze oceniają je bardzo wysoko, to jest wielka radość. Szczególnie, że nagroda jest pod patronatem wielkiego filozofa i wielkiego etyka…” – dr. hab. Natasza Szutta, autorka dzieła nominowanego w IV edycji konkursu.


16 września br. oprócz obrad Kapituły, odbędzie się również kolejne spotkanie Kolegium Refleksji Humanistycznej im. Tadeusza Kotarbińskiego https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/kolegium-refleksji-humanistycznej-im-tadeusza-kotarbinskiego


„Zależy nam na tym, żeby społeczeństwo było społeczeństwem humanistycznym, w tym sensie, że będzie się kierowało pewnymi wartościami, które będą nas otwierały na drugiego człowieka. Humanistyka temu służy, żebyśmy rozumieli drugiego człowieka, a więc nas samych, w naszym życiu po prostu i w naszej przyszłości”- prof. Andrzej Friszke, laureat IV edycji nagrody.


Kolegium tworzą zarówno członkowie Kapituły Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego jak i osoby, których prace były nominowane we wszystkich edycjach konkursu. Spotkania poświęcone są ważnym zagadnieniom polskiej humanistyki, życia akademickiego i publicznego, skoncentrowane wokół myśli Patrona.


Tegoroczne nagrodzone dzieło i jego autora poznamy 24 listopada br. podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Uroczystości, jak do tej pory poprzednim, będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa artystyczna. W tym roku odbędzie się koncert Grzegorza Turnaua.


„Nasz świat się coraz bardziej komplikuje, jest niesamowicie złożony. Brakuje nam języka, brakuje nam kategorii, brakuje zrozumienia tego, co się dzieje. Zmiany są dynamiczne, a rzeczywistość skomplikowana. I chyba jako społeczeństwo cierpimy na deficyt rozumienia…” – mówi dr. hab. Monika Bobako, autorka pracy nominowanej w IV edycji konkursu. Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego poszukuje odpowiedzi na pytania współczesności i przybliża nas do rozumienia świata w całej jego złożoności:

Partnerzy V edycji konkursu


belka_patronat_ntk copy


Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość UŁ komentuje: Czy uczniowie wytrzymają kumulację?
Następna wiadomość Kamil Majchrzak gotowy na Puchar Davisa!