Nowości o dostępności w UŁ

Uniwersytet Łódzki - Uczelnią Dostępną

Projekt (Nie)Pełnosprawny Student UŁ likwiduje bariery

Opublikowano: 19 października 2022
grafika przedstawiająca komunikację międzyludzką

W Uniwersytecie Łódzkim od 2020 roku realizowany jest projekt (Nie)Pełnosprawny Student UŁ dofinansowany z funduszy UE w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Głównym założeniem i celem projektu jest likwidowanie barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym.

Działania realizowane w projekcie nastawione są zarówno na likwidowanie barier mentalnych i świadomościowych w kontekście myślenia o studentach z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, oraz likwidowanie barier architektonicznych.

Do tej pory w ramach projektu:

  • przeszkolono blisko 400 osób, pracowników dydaktycznych i administracyjnych,
  • odbyły się szkolenia z zakresu projektowania uniwersalnego i dostępności cyfrowej,
  • przeprowadzono szkolenia na temat dostosowywania form nauczania języków obcych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, surdo- i tyfloglottodydaktyki,
  • zrealizowano kurs języka migowego na poziomie A1.

Cały czas trwają szkolenia z zakresu „Świadomości niepełnosprawności” i „Metodyki kształcenia studentów z różnymi niepełnosprawnościami”.

W najbliższym czasie planowane są także szkolenia z zakresu kompetencji osobistych.

Dzięki szkoleniom coraz większa liczba pracowników UŁ wie jak istotne jest tworzenie uniwersalnych rozwiązań, które będą dostępne dla każdego i nie będą wykluczać nikogo z życia akademickiego.

W ramach projektu udało się również:

  • zakupić pętlę indukcyjną do Sali konferencyjnej Biblioteki UŁ,
  • wymienić nawierzchnię na dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami na terenie Osiedla Akademickiego UŁ,
  • zakupić zestawy do wideokonferencji dla każdego z Wydziałów UŁ,
  • zakupić i zamontować mobilna windę do basenu w CWFiS UŁ,
  • otworzyć w CWFiS UŁ siłownię wewnętrzną i zewnętrzną.

To tylko niektóre przykłady likwidowania barier architektonicznych jakie udało się do tej pory zrealizować.

Projekt zakończy się w 2023 roku i do tego czasu podejmowane będą kolejne działania, dzięki którym UŁ staje się uczelnią dostępną dla wszystkich.
Realizowane zadania nastawione są na zapewnienie na UŁ dostępności we wszystkich jej obszarach: architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej. 

Materiał i realizacja: Zespół ACW UŁ

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR