Odeszła prof. Dorota Filipczak

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 stycznia 2021 r. zmarła dr hab. Dorota Filipczak, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Zakładu Badań Intermedialnych, Kanadystycznych i Postkolonialnych w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalista z zakresu literaturoznawstwa anglojęzycznego.

Pogrzeb odbędzie się 18 stycznia 2021 r. (poniedziałek) o godz. 11:45 na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. św. Wincentego przy ul. Smutnej w Łodzi.

Urodzona 5 czerwca 1963 r. w Łodzi. Absolwentka IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi oraz filologii angielskiej Uniwersytetu Łódzkiego (1987). Doktorat napisała o intertekście biblijnym w twórczości Malcolma Lowry'ego, uzyskując stopień doktora w 1996 r. Jej monografię wydano w specjalnym numerze Malcolm Lowry Review, czasopisma założonego na Wilfrid Laurier University, Waterloo, Ontario. Jeden z jej artykułów w Literature and Theology (dotyczący Margaret Atwood) był dwukrotnie przedrukowywany; raz w książce pod redakcją Roberta Detweilera, później w serii Contemporary Literary Criticism (Gale). Rozprawę habilitacyjną poświęciła kobietom w prozie Margaret Laurence, jednej z najwybitniejszych pisarek kanadyjskich. W 2008 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego i stanowisko profesora nadzwyczajnego UŁ.

Była autorką haseł na temat anglojęzycznej literatury kanadyjskiej i literatury nowozelandzkiej w Wielkiej Encyklopedii PWN (t. 1-31). Koncentrowała się na współczesnych literaturach w języku angielskim, przede wszystkim kanadyjskiej, ale także na literaturach Australii i Nowej Zelandii, Antyli, Afryki i Azji.

Interesowała ją feministyczna filozofia religii. Dwa z jej artykułów ukazały się w książkach pod redakcją Pameli Sue Anderson: jeden w Routledge, drugi w wydawnictwie Springer. W 2018 r. ukazała się w wydawnictwie Lang jej monografia pt. Brian Moore's Eponymous Heroines: Representations of Women and Authorial Boundaries.

Zapraszano ją z referatami na uniwersytety w Durham, Glasgow, Sheffield, York, Coleraine, Winnipeg, Ben Gurion University of the Negev, Universitat d'Estiu de la Dona w Barcelonie, University of Oxford. Badania naukowe prowadziła również na uniwersytetach w Strasbourgu, Berlinie, Toronto, Calgary i Montrealu, Edmonton, Vancouver i Peterborough.

W latach 1999-2002 zasiadała w radzie naukowej Literature and Theology, czasopisma wydawanego przez Oxford University Press. Była redaktorką naczelną Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture.

Opublikowała siedem tomów wierszy. Jej tłumaczenia i recenzje ukazywały się na łamach Literatury na świecie, Tygla Kultury, Frazy i Odry.

Należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich.