Pierwszy uniwersytecki think-tank powstał… na UŁ! OSA ma 5 lat

Uniwersytet Łódzki posiada własny think-tank. Mowa tu o powstałym w 2015 r. Ośrodku Spraw Azjatyckich. Jest to pierwsza taka inicjatywa wśród polskich uczelni. Wybitni eksperci z zakresu historii, polityki i gospodarki krajów azjatyckich służą poradą, realizują projekty międzynarodowe oraz prowadzą szkolenia dla sektora prywatnego i publicznego.

 

Patrząc globalnie

Ciężar międzynarodowej gospodarki od kilkunastu lat przechyla się w stronę Dalekiego Wschodu. Kraje azjatyckie stają się tym samym wiodącymi graczami na szachownicy globalnej polityki. Stąd inicjatywa stworzenia Ośrodka Spraw Azjatyckich podjęta przez wybitnego znawcę dyplomacji chińskiej, prof. Dominika Mierzejewskiego. Powstanie jednostki jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzebę aktywnego kształtowania przez Polskę polityki Unii Europejskiej wobec państw azjatyckich. Prace łódzkich ekspertów i badaczy skupiają na wzmocnieniu potencjału samorządów, instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstw. To praca przede wszystkim na rzecz rozwoju kontaktów z regionami, miastami i biznesem krajów Azji.

Mentoring (nie tylko) lokalny

OSA współpracuje m.in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Radą Rozwoju Handlu Hongkongu (HKTDC), Fundacją KGHM Polska Miedź oraz firmą Hatrans organizującą połączenie kolejowe z Łodzi do chińskiego miasta Chengdu. Specjaliści z think-tanku skupiają się na przygotowywaniu opracowań i analiz w zakresie nowych trendów gospodarczo-politycznych. Warto również zaznaczyć, że OSA jest członkiem międzynarodowego konsorcjum skupiającego wiodące jednostki badawcze podejmujące badania nad Azją Wschodnią - East Asia Net.

osa infografika 2020 pl (1)

graf. Joanna Beczkowska (OSA UŁ)

Liderzy projektów

W swojej krótkiej historii, od grudnia 2015 r., Ośrodek Spraw Azjatyckich pozyskał finansowanie dwóch projektów naukowych z Narodowego Centrum Nauki: na temat roli władz lokalnych w chińskiej polityce zagranicznej (kier. prof. Dominik Mierzejewski) oraz polityki chińskiej wobec państw rozwijających się (kier. prof. Dominik Mierzejewski). Ponadto OSA uzyskała grant Fundacji KGHM Polska Miedź, a także grant Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu dyplomacji publicznej i samorządowej MSZ RP. Pokłosiem tych dwóch ostatnich projektów są dwa raporty - wydane nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Fundacją UŁ - "Aktywność polityczna i gospodarcza Chińskiej Republiki Ludowej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej" oraz "Interakcje władz lokalnych w formacie 16+1 - Wnioski dla Polski".

Promocja Polski i Łodzi

Ośrodek Spraw Azjatyckich jest również organizatorem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej szkoły letniej dla partnerskich uczelni z Chin. Od 2017 roku w sumie na Uniwersytet Łódzki przyjechało ponad 500 studentów oraz nauczycieli akademickich z około 20 uczelni z Chińskiej Republiki Ludowej. Studenci uczestniczyli w wykładach o Polsce: historii, sztuce i tradycjach, a także wycieczkach fakultatywnych do Warszawy, regionu łódzkiego oraz w specjalnym oprowadzeniu przez przewodników po Łodzi. Uczestnicy szkoły letniej mają możliwość udziału w pięciu selektywnych modułach: ekonomicznym, ekohydrologicznym, informatycznym, filologicznym oraz module dotyczącym szeroko pojętego zarządzania.

Wyjątek w skali ogólnopolskiej

Ośrodek jest pierwszym polskim think-tankiem założonym przy uniwersytecie:

- Elementem wyróżniającym Ośrodek Spraw Azjatyckich na tle innych think-tanków jest fakt, iż jest to pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa uniwersytecka. Dzięki temu w skład zespołu Ośrodka Spraw Azjatyckich wchodzą specjaliści posiadający bardzo dobre przygotowanie merytoryczne oraz bogate doświadczenie praktyczne, połączone ze znajomością języków azjatyckich. Stajemy się coraz bardziej doceniani pod kątem merytorycznym czego świadectwem jest udział w Radzie ds. Azji i Pacyfiku MSZ RP a także fakt, że nasi eksperci publikują w obiegu międzynarodowym. Ważne jest również to, że w OSA praktyki odbywają młodzi adepci studiów azjatyckich zarówno z Polski jak i z zagranicy - zaznacza Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka.

Działalność Ośrodka jest przykładem skutecznej realizacji misji badawczej UŁ. Uczelnia skupia się bowiem nie tylko na realizacji dużych projektów międzynarodowych, ale również promocji ich wyników w Polsce i zagranicą. Tym samym UŁ po raz kolejny udowadnia, że jest kuźnią wybitnych absolwentów i cennych rozwiązań, które można wykorzystywać w rozwoju życia społecznego, politycznego i gospodarczego.

Doktorant UŁ na stażu w George Washington University

Niewątpliwym sukcesem badań azjatyckich w UŁ jest fakt, że doktorant w Katedrze Studiów Azjatyckich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ oraz młodszy analityk w Ośrodku Spraw Azjatyckich UL - mgr Przemysław Ciborek został laureatem prestiżowego programu NAWA im. Iwanowskiej. Dzięki niemu absolwent UŁ ma możliwość zagranicznego stażu naukowego w Elliot School of International Affairs na George Washington University. W Ośrodku Spraw Azjatyckich, który w tym roku obchodzi 5-lecie istnienia, Przemysław Ciborek odpowiada za analizy stosunków Chin z państwami bałkańskimi, jest koordynatorem największej szkoły letniej dla studentów z Chin Understanding Poland, inicjuje współpracę międzynarodową Ośrodka.

- Aplikacja dotycząca zagadnienia Multilateralizmu Chin w kontekście interakcji chińsko-amerykańskich w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej uzyskała wsparcie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Grant NAWA umożliwi mi przeprowadzenie trzymiesięcznego stażu naukowego w Sigur Center for Asian Studies, Elliott School of International Affairs na George Washington University w Waszyngtonie - mówi Przemysław Ciborek.

IMG_2353mgr Przemysław Ciborek (fot. archiwum prywatne)

Celem badań jest identyfikacja podstawowych motywacji w kwestii prowadzenia aktywnej polityki zagranicznej Chińskiej Republiki Ludowej wobec państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej w ramach mechanizmu współpracy 17+1, ze szczególnym uwzględnieniem interakcji chińsko-amerykańskich.

- Badania mają przynieść między innymi odpowiedź na pytania: po pierwsze, w jakim stopniu polityka Chin w Europie Południowej jest częścią polityki Chin wobec USA; po drugie jak oba mocarstwa mogą współpracować w szerszym obszarze korytarzy transportowych Południe-Północ w Europie Środkowej i Wschodniej a także jakie są główne motywacje państw Europy Środkowej i Wschodniej w celu podjęcia współpracy z Chinami. Istotną częścią badań jest analiza zagadnienia multilateralizmu ChRL zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym - dodaje doktorant WSMiP.

Promotorem pracy mgra Przemysława Ciborka jest dr hab. Dominik Mierzejewski, prof. UŁ, który jest kierownikiem Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: OSA UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ