Prof. Barbara Klajnert-Maculewicz z UŁ w Radzie Naukowej COST

Prof. dr hab. Barbara Klajnert-Maculewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego została przedstawicielką Polski w Radzie Naukowej COST – Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (Scientific Committee member for Poland for the COST Association) na lata 2024-2027. Serdecznie gratulujemy!

Prof. Barbara Klajnert-Maculewicz w 1996 ukończyła studia w zakresie inżynierii środowiska na Politechnice Łódzkiej. W 2002 na Uniwersytecie Łódzkim uzyskała stopień doktora biofizyki na podstawie dysertacji „Oddziaływanie dendrymerów poliamidoaminowych z albuminą surowicy wołowej” (promotorka – prof. Maria Bryszewska). Odbyła staż na Uniwersytecie McMastera w Kanadzie (2004–2005). W 2009 habilitowała się na UŁ, przedstawiając pracę „Oddziaływanie dendrymerów z białkami i peptydami – wpływ dendrymerów na proces agregacji peptydów prionowych i alzheimerowych”. W 2013 uzyskała tytuł profesora nauk biologicznych. Jej zainteresowania naukowe obejmują nanomedycynę, w szczególności biologiczne właściwości i biomedyczne zastosowania dendrymerów i innych nanoukładów.

W latach 1996–1999 była asystentką na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności macierzystej uczelni. Od 2002 roku zatrudniona jest na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ (Katedra Biofizyki Ogólnej). External scientific member w Leibniz-Institut für Polymerforschung w Dreźnie (2014/2015). Współautorka dwóch monografii. Koordynowała kilka projektów badawczych.

Członkini Komitetu Biologii Molekularnej Komórki Polskiej Akademii Nauk (2015–2019). W latach 2016–2020 zasiadała w Komitecie Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym jako wiceprzewodnicząca (2016–2017) i przewodnicząca (2017–2018), a w latach 2020–2022 w Radzie Narodowego Centrum Nauki. W 2011 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej.

Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (European Cooperation in Science and Technology), jest międzyrządową instytucją europejską, powołaną w celu rozwijania międzynarodowej współpracy w zakresie badań naukowych prowadzonych w ramach poszczególnych krajowych programów.

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ