Prof. Dominik Mierzejewski na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Forum Ekonomiczne zorganizowane było w dniach 07-09 września. Od 30 lat to miejsce spotkań polityków, ekspertów, ludzi biznesu, kultury i mediów, często określane mianem polskiego Davos. Prof. Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ, pracownik Katedry Studiów Azjatyckich WSMiP UŁ wziął udział w dwóch panelach.

W panelu poświęconym przyszłości Europy organizowanym przez Kancelarię Sejmu prof. Domonik Mierzejewski podkreślił:

Koniecznym jest większe otwarcie gospodarcze państw Europy Środkowej na kontakty handlowe z podmiotami azjatyckimi. W tym przede wszystkim na Japonię i Koreę Południową. Oprócz Chin, które od 2012 r. funkcjonują w formacie 16+1 państw regionu powinny w większym stopniu angażować i budować otwartość gospodarczą na państwa azjatyckie, co będzie możliwą kolejną formą pozyskiwania zasobów kapitałowych i technologicznych.

W panelu „Nowy Jedwabny Szlak, Via Carpatia, Rail Baltica – czego potrzebuje Polska i Europa?” jako moderator prowadził dyskusję z udziałem prezesów Ireneusza Merchela, PKP Polskie Linie Kolejowe, Artura Popko, Budimex SA, Leszka Deca, Suwalska SSE, Seweryna Szawarockiego dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Kasparsa Briskensa, wiceprezesa ds. Strategii Rail Baltica. 

Paneliści przedstawili projekty realizowane przez firmy w tym ze szczególnym uwzględnieniem możliwości współpracy z państwami Azji Wschodniej w tym podmiotami gospodarczymi z Japonii i Korei Południowej oraz Chin.

Od momentu powstania w 2015 r. Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ jest uniwersyteckim think-tankiem, którego głównym celem jest monitorowania, analizowanie i prognozowanie sytuacji w państwach Azji Wschodniej oraz Azji Południowo-wschodniej. W co miesięcznych publikacjach w języku polskim „Monitorach”: chińskim, japońskim, koreańskim, ASEAN oraz Chiny-Bałkany oraz we wpisach blogowych i OSAFocus analitycy Ośrodka omawiają i komentują aktualną sytuację w regionie. Ponadto Ośrodek publikuje w języku angielskim CAABrief oraz CAAPapers oraz nagrywa podcasty #TalkingChina i #TalkingJapan. Publikacje Ośrodka są również finansowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundację KGHM Polska Miedź oraz Narodowe Centrum Nauki. We współpracy międzynarodowej wykorzystywany jest fakt, iż OSA UŁ jest członkiem międzynarodowego konsorcjum East Asia Net. Z uwagi na społeczną odpowiedzialność Uniwersytetu Łódzkiego Ośrodek współpracuje z centralną, lokalną administracją oraz instytucjami otoczenia biznesu.


Materiał: Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ