Prof. Dominik Strapagiel w zespole doradczym MEiN

Profesor Dominik Strapagiel, kierownik Pracowni Biobank UŁ (WBiOŚ) został powołany do zespołu doradczego Ministerstwa Edukacji i Nauki ds. otwartych zasobów naukowych. Będzie doradzał, w jaki sposób zmieniać polski obszar tych zasobów, oraz wspierał włączenie Polski w europejski system otwartej nauki.

W skład zespołu wchodzą: prof. Małgorzata Kossowska (UJ, przewodnicząca zespołu), Rafał Duczmal (UW), prof. Krzysztof Kurowski (PAN), dr hab. Paweł Lubomski (Politechnika Gdańska), Marek Michajłowicz (zastępcą dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego ds. rozwoju oprogramowania), prof. Łukasz Stettner (PAN), dr Dominik Strapagiel (prof. UŁ), Jakub Szprot (UW) oraz dr Andrzej Zemła (PAN).

Zespół będzie pomagał w opracowaniu polityki otwartego dostępu do danych badawczych finansowanych ze środków publicznych, a także wspierał działania ministerstwa w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej European Open Science Cloud (EOSC). Jednym z głównych celów jest wdrożenie w Polsce środowiska wirtualnego EOSC.

Prof. Dominik Strapagiel, wraz pozostałymi specjalistami, będzie również pomagać w aktualizacji zaleceń dla podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, podmiotów finansujących badania naukowe oraz prace rozwojowe ze środków publicznych.

Zarządzenie MEiN z 20.04.2021 (KLIKINIJ)

Powiązane materiały:

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: MEiN