8 wrze艣nia, 2017 r.

Projekt e-Czlowiek.pl z dofinansowaniem POPC

殴r贸d艂o: Biobank 艁贸d藕

Uniwersytet 艁贸dzki zbada zmienno艣膰 genetyczn膮 Polak贸w na przestrzeni dziej贸w. Pracownia Biobank Katedry Biofizyki Molekularnej (Biobank 艁贸d藕) Uniwersytetu 艁贸dzkiego we wsp贸艂pracy z Katedr膮 Antropologii Uniwersytetu 艁贸dzkiego uzyska艂a dofinansowanie projektu pt. "Cyfrowe udost臋pnianie zasob贸w biomolekularnych i opisowych Biobanku i Katedry Antropologii Uniwersytetu 艁贸dzkiego 鈥 charakterystyka populacji zamieszkuj膮cych tereny dzisiejszej Polski na przestrzeni dziej贸w. Platforma informacyjna e - Czlowiek.pl".

Presti偶owy konkurs przeprowadzi艂o Centrum Projekt贸w Polska Cyfrowa w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Warto podkre艣li膰, i偶 w skali Polski tylko 5 wniosk贸w uzyska艂o wymagan膮 liczb臋 punkt贸w i uzyska艂o dofinansowanie.

Finansowanie dla projektu Uniwersytetu 艁贸dzkiego wynosi 6.669.971,00 PLN. Jest to pierwszy projekt U艁, kt贸ry zosta艂 z艂o偶ony i uzyska艂 dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

G艂贸wnym celem projektu jest udost臋pnienie genetycznych zasob贸w Biobanku U艁 i Katedry Antropologii U艁 na platformie dost臋pnej w internecie, w spos贸b u艂atwiaj膮cy ich ponowne wykorzystanie.

Cenne informacje, b臋d膮ce wynikiem analiz danych uzyskanych przez badaczy z U艁, zostan膮 zamieszczone na platformie skierowanej do jednej z najwi臋kszej grupy odbiorc贸w 鈥 internaut贸w.

-Chcemy przyczyni膰 si臋 do wyznaczenia nowych standard贸w w dziedzinie cyfrowego udost臋pniania danych naukowych. Planowana jest platforma o charakterze e-muzeum, gdzie kontekst naukowy przeplata膰 si臋 b臋dzie z tre艣ci膮 o charakterze popularno-naukowym 鈥搈贸wi mgr in偶. B艂a偶ej Marciniak, wsp贸艂tw贸rca projektu, pracownik Biobanku 艁贸d藕 Uniwersytetu 艁贸dzkiego.

Na platformie przedstawiona zostanie szeroka charakterystyka antropologiczna i genetyczna populacji ludzkich centralnej Polski w okresie od Pa艅stwa Piast贸w do pocz膮tku XIX wieku. Zaprezentowane zostan膮 r贸wnie偶, przetworzone na potrzeby portalu, dane genetyczne dotycz膮ce wsp贸艂czesnych Polak贸w, np. w kontek艣cie czynnik贸w ryzyka chor贸b cywilizacyjnych i cz臋sto艣ci wyst臋powania os贸b nara偶onych na wyst膮pienie choroby.

-Projekt przyczyni si臋 w spos贸b prze艂omowy do wzrostu ilo艣ci publicznie dost臋pnych danych 鈥 siedem miliard贸w p贸l danych na temat ludzkiego genomu (polskiej populacji na pr贸bie 6400 os贸b) czeka na udost臋pnienie. Ponadto zbi贸r zostanie wzbogacony o zasoby Katedry Antropologii. Poznamy blisko 200 genom贸w Polak贸w na przestrzeni o艣miuset lat 鈥 dodaje B艂a偶ej Marciniak.

Planowany do realizacji zakres cyfryzacji kolekcji szkieletowej z okresu od XI do pocz膮tku XIX wieku, pochodz膮cej z pi臋ciu stanowisk archeologicznych (cmentarzysk) zlokalizowanych w rejonie Brze艣cia Kujawskiego na Kujawach, obejmie pozyskanie cyfrowego zapisu sekwencji aDNA (ancient DNA - DNA staro偶ytne).

Jak dosz艂o do powstania projektu?

-W ostatnich dziesi臋cioleciach ka偶dego dnia o艣rodki naukowo-badawcze generuj膮 ogromne ilo艣ci danych (big data 鈥 wielkie dane) o znacznej warto艣ci naukowej. W Polsce wdra偶anie nowych rozwi膮za艅, takich jak porz膮dkowanie i u艂atwianie dost臋pu do danych naukowych w dalszym ci膮gu jest ma艂o popularn膮 praktyk膮. 殴r贸d艂em tego problemu jest, mi臋dzy innymi, brak otwarto艣ci kadry naukowo-badawczej na proces og贸lno艣wiatowej cyfryzacji 艣ci艣le zwi膮zany ze specyfik膮 zawodu i regu艂 panuj膮cych w plac贸wkach badawczych 鈥搈贸wi B艂a偶ej Marciniak.

-W erze wielkich danych najwi臋kszym wyzwaniem nie jest samo przeprowadzanie eksperyment贸w badawczych, lecz mo偶liwo艣膰 opracowania systemu 艂atwej wymiany danych i co najwa偶niejsze przeprowadzenie w艂a艣ciwej ich analizy. Dane udost臋pnione na platformie e-Czlowiek.pl b臋d膮 podstaw膮 dla r贸偶nego rodzaju analiz, raport贸w, pozwol膮 na zdefiniowanie zagro偶e艅 zdrowotnych i wdro偶enie w miejscach, gdzie to konieczne, odpowiednich program贸w informacyjnych lub profilaktycznych 鈥揹odaje Marciniak.

Jednostka Biobank 艁贸d藕 Uniwersytetu 艁贸dzkiego wsp贸艂tworzy Polsk膮 Sie膰 Biobank贸w.

Materia艂 藕r贸d艂owy: Biobank 艁贸d藕, U艁

Redakcja: Centrum Promocji