Publikacja dr K. de Lazari-Radek w The Oxford Handbook

W publikacji "The Oxford Handbook of Consequentialism" znalazł się tekst filozofki UŁ, dr Katarzyny de Lazari-Radek. The Oxford Handbook to seria Oxford University Press, która przedstawia najnowsze badania z danej dziedziny w formie obszernych naukowych artykułów. Do takiej publikacji zapraszani są specjaliści danej dziedziny. Życzymy Pani Doktor dalszych sukcesów. Gratulujemy!

W swoim artykule badaczka zastanawia się, jaką wartość należy maksymalizować, tzn. jakie dobro zwiększa nasz dobrostan. Stojąc na stanowisku hedonistycznym, odpowiada, że jest to przyjemność. W toku wywodu stara się również wykazać wyższość monistycznych teorii wartości nad pluralistycznymi.

- Monistyczna teoria szereguje wartości. Jedna jest najważniejsza, a pozostałe są jej podległe, tzn. są wartościami, ale muszą się przyczyniać do wartości nadrzędnej. To prosta teoria, która w łatwy sposób może wskazać nam, w jakim kierunku podążać. Jeśli nadrzędną wartością jest dla nas wolność, wszelkie pozostałe pozostają w zgodzie z nią i są »na jej usługach«. Zwolennicy pluralistycznej teorii wskazują na wiele nadrzędnych, równie istotnych wartości. Nie pomaga to podjęciu decyzji, co robić w danej sytuacji. Czy dbać o wiedzę, szczęście, honor, prawdę? - wyjaśnia filozofka.

Więcej o książce.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ