Rola zieleni w wyborze drogi dzieci z domu do szkoły - rekrutacja doktorantów do grantu NCN

„Dostęp dzieci do terenów zieleni w trakcie drogi do szkoły: od operacjonalizacji do aplikacji dynamicznej przestrzennie koncepcji sprawiedliwości środowiskowej” to projekt, który powstał we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego (Lider) oraz SGGW. Otrzymał on finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS20. Obecnie trwa nabór doktorantów do projektu.

Foto: Daria Sikorska

O projekcie 

W dzisiejszym coraz bardziej zdigitalizowanym świecie trasa dom-szkoła to niekiedy jedyna szansa dla dzieci na bliski kontakt z dziką przyrodą. Jak wskazują dotychczasowe badania zespołu, opublikowane w czasopiśmie Environmental Science and Policy, nie wszystkie dzieci mają takie same szanse korzystać z jej dobrodziejstw. 

Niniejszy projekt umożliwi poszerzenie możliwości rozumienia systemów miejskich poprzez zaproponowanie kompleksowego, interdyscyplinarnego podejścia, łączącego badania struktury zieleni z usługami ekosystemów oraz preferencjami i potrzebami mieszkańców. Dzięki projektowi możliwe będzie określenie roli zieleni w wyborze drogi dzieci z domu do szkoły. W szczególności zespół zbada w jakim stopniu zieleń towarzysząca drodze dzieci do szkół: 

-oczyszcza powietrze 

-poprawia mikroklimat 

-chroni przed hałasem 

-umożliwia kontakt z dziką przyrodą 

Badania realizowane będą w Łodzi. 

Kierownikiem projektu jest dr Edyta Łaszkiewicz z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie projekt prowadzi dr inż. Daria Sikorska z Katedry Teledetekcji i Badań Środowiska (Instytutu Inżynierii Środowiska).  

Nabór doktorantów do projektu 

Zakład Analiz Społeczno-Ekologicznych (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki) poszukuje dwóch osób do pracy w trzyletnim projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki w ramach OPUS20 pt. „Dostęp dzieci do terenów zieleni w trakcie drogi do szkoły: od operacjonalizacji do aplikacji dynamicznej przestrzennie koncepcji sprawiedliwości środowiskowej”. 

Realizacja projektu rozpocznie się w grudniu 2021. Osoby zatrudnione będą na stanowisku doktoranta (wymagana jest rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UŁ w sierpniu 2021 i uzyskanie statusu doktoranta). Więcej informacji znaleźć można tu.

Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu do 20 lipca z kierownikiem projektu dr Edytą Łaszkiewicz drogą mailową: edyta.laszkiewicz@uni.lodz.pl 

 

Źródło: dr Edyta Łaszkiewicz

Redakcja: Centrum Promocji UŁ