Segreguj świadomie! #1 UŁ i MPO Łódź podpowiadają

Czy plastikowe opakowania po żywności należy myć przed wyrzuceniem do śmieci? Co zalicza się do odpadów niebezpiecznych? Gdzie można oddawać zwykłe żarówki? To częste pytania, jakie zadają sobie na co dzień studenci, wykładowcy oraz łodzianie. Chcąc edukować zarówno społeczność Uniwersytetu Łódzkiego, jak i mieszkańców naszego miasta, prezentujemy cykl tekstów edukacyjnych o tytule "Segreguj świadomie!", tworzony we współpracy z MPO Łódź.

Postępująca w szybkim tempie degradacja środowiska naturalnego sprawiła, że bycie "eko" stało się nie tylko modne, ale również konieczne. Przypominamy i podpowiadamy zatem co robić, by nasze najbliższe otoczenie było czystsze i bardziej przyjazne dla zdrowia. Czasem wydaje nam się, że znamy te zasady, ale część z nich wciąż potrafi nieco zaskoczyć.

Do jednego z najważniejszych elementów ochrony środowiska należy segregacja śmieci. Jej tajniki opisują w naszym cyklu eksperci z MPO Łódź. Zaczynamy:

"Czy opakowanie po jogurcie i śmietanie należy umyć przed wyrzuceniem do kosza?"

- Opakowanie po żywności wystarczy opróżnić i wyrzucić do właściwego kosza na odpady. Nie ma potrzeby mycia i czyszczenia opakowania przed wyrzuceniem. Butelki szklane, słoiki czy opakowania z tworzyw sztucznych należy opróżnić, żeby zmniejszyć ilość transportowanych odpadów. Opakowań tych nie należy jednak myć. Oszczędność wody w tym wypadku jest głównym argumentem. Zwłaszcza, że dokładne oczyszczanie odbywa się na linii technologicznej przygotowanej do recyklingu surowców wtórnych. Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na mycie plastiku czy szkła przy wykorzystaniu wody w obiegu zamkniętym. Kolejny etap procesu to separator etykiet, których także nie musimy zdejmować - tłumaczy Dominika Filipiak z Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej MPO Łódź.

*

"Segreguj świadomie!" to kolejny punkt, jaki wdrażamy w ramach projektu #MałeWielkieKroki, którego realizację zapoczątkowaliśmy na początku 2020 roku. Koncentruje się on na kreowaniu prośrodowiskowych postaw, opracowywaniu ekologicznych rozwiązań oraz zapoznawaniu odbiorców z prostymi sposobami, za pomocą których można dbać o przyrodę.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/