Sztuka serbska przez wieki: cykl wykładów slawistycznych w Bibliotece UŁ

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ zapraszają na cykl wykładów pt. „Sztuka serbska przez wieki”. Autorką wykładów i prelegentką będzie pani dr Milijana Simonović. Wykłady będą odbywać się w sali 102 na I piętrze BUŁ (ul. Jana Matejki 32/38) o godzinie 17.00.

• 19 maja  Sztuka starożytna w Serbii – Viminatium.
  • 2 czerwca  Sztuka średniowieczna w Serbii: Studenica i Mileševa.
  • 9 czerwca  Barok w Serbii: Zaharije Orfelin.
  • 13 czerwca - Krótkie filmy i czasopismo – prezentacja prac semestralnych studentów I, III oraz IV roku Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ.

Wykłady będą tłumaczone z języka serbskiego na język polski przez studentów IV roku Filologii Słowiańskiej UŁ.

Dr Milijana Simonović jest starszym wykładowcą w Katedrze Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego UŁ. W 1994 r. ukończyła studia na kierunkach literatura jugosłowiańska i literatura powszechna na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Belgradzie. W 2007 r. obroniła pracę magisterską pt. Poezija Miloša Crnjanskog i Rastka Petrovića i ekspresionističko slikarstvo [Poezja Miloša Crnjanskiego i Rastka Petrovicia i malarstwo ekspresjonistyczne], na kierunku nauka o literaturze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Belgradzie. W 2016 r. uzyskała tytuł doktora nauk na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Belgradzie pt. Umetnička i poetička koherentnost i srodnost dela Rastka Petrovića i Save Šumanovića [Koherencja artystyczna i poetycka oraz podobieństwo dzieł Rastka Petrovicia i Savy Šumanovicia].

Uczestniczyła w wielu konferencjach serbskich i międzynarodowych, oraz publikowała w specjalistycznych czasopismach naukowych. Jest autorką monografii: Dva pjesnika i slika, Szid-Belgrad, Serbia, 2013 r. oraz Susreti (Poetička preplitanja dela Rastka Petrovića i Save Šumanovića), Szid, Serbia, 2017 r. Zainteresowania dr Milijany Simonović to intermedialność w sztuce, fenomenologiczne poziomy tłumaczenia dzieł literackich, sztuka narodowa w kontekście europejskim.

Materiał: BUŁ

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 19 maja 2022 (czwartek) 00:00 - 13 czerwca 2022 (poniedziałek) 00:00