Twoja emerytura - PPE i PPK na UŁ

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Uniwersytet Łódzki wprowadzi w 2021 r. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), czyli nową opcję oszczędzania w III filarze systemu emerytalnego. PPK będą istniały na UŁ równolegle, obok funkcjonującego u nas od wielu lat Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Warto więc wiedzieć, na czym polegają obydwa rozwiązania, a zwłaszcza znać skutki dokonywanych w tym zakresie wyborów. Przygotowaliśmy dla Państwa krótki zestaw podstawowych informacji, który - mamy nadzieję - będzie przydatny w podejmowaniu racjonalnych decyzji o swoich oszczędnościach. Pomagała nam w tym ekspertka z zakresu prawa pracy - Pani Dr Izabela Florczak z Wydziału Prawa i Administracji.

Zacznijmy od osób, które nie są do tej pory uczestnikami PPE. Takie osoby wciąż będą mogły dołączyć do tego programu; aby to zrobić, trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty i złożyć je w Dziale Spraw Pracowniczych UŁ. Składka wpłacana na PPE wynosi w wersji podstawowej 100 zł miesięcznie i jest finansowana w całości Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (z własnych środków uczestnik programu może ją zwiększyć). Po osiągnięciu 60. roku życia można wypłacić zgromadzone oszczędności jednorazowo lub otrzymywać je w miesięcznych ratach. W naszej uczelni, składkami odprowadzonymi na PPE zarządza TFI PZU S.A.

Osoby, które już są w PPE, będą mogły w nim pozostać, ale mogą również dodatkowo oszczędzać w ramach PPK. Trzeba jednak wiedzieć (bardzo ważne!!!), że pracownicy, którzy nie przekroczyli 55. roku życia zostaną automatycznie przypisani do PPK; jeżeli tego nie chcą, muszą formalnie zrezygnować poprzez złożenie stosownej deklaracji. Natomiast pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, będą oszczędzać w PPK tylko wtedy, gdy o to zawnioskują.

W ramach PPK składka podstawowa (możliwe są inne warianty) wynosi 3,5% miesięcznego wynagrodzenia, przy czym 2% wynagrodzenia pokrywa z własnych środków pracownik, natomiast kwota pozostała (1,5% wynagrodzenia) stanowi koszt pracodawcy. Dodatkowo, uczestnik PPK otrzyma środki z budżetu państwa, a mianowicie 250 zł wpłaty powitalnej oraz 240 zł na koniec każdego roku. Po osiągnięciu 60. roku życia oszczędności te można do wysokości 25% wypłacić jednorazowo (reszta w ratach) lub zdecydować się na wypłatę całości w ratach - w obydwu przypadkach musi być minimum 120 rat. Składkami zgromadzonymi w PPK będzie zarządzać PEKAO TFI S.A.

Podsumowując, pracownik UŁ będzie mógł:

a) oszczędzać na emeryturę tylko w PPE;

b) oszczędzać na emeryturę tylko w PPK;

c) oszczędzać zarówno w PPE i w PPK;

d) nie uczestniczyć w żadnym z tych rozwiązań.

Uniwersytet Łódzki wraz z PEKAO TFI S.A. przeprowadzi akcję informacyjną, dzięki której uzyskają Państwo szczegółowe informacje na temat PPK (proszę w tym zakresie na bieżąco śledzić moduł "Dla pracowników" na stronie głównej UŁ), jednak gdyby już teraz pojawiły się pytania, można je kierować do ekspertów, telefonicznie lub mailowo:

1. p. Rafał Krajewski - 601 309 567

2. p. Krystian Komosiński - 695 910 311

3. p. Marcin Kierat - 667 678 148

4. Infolinia 22 640 40 40

Wszelkie pytania w drodze mailowej proszę kierować na adres mailowy ppk_info@pekaotfi.pl

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiały źródłowe: Dr Izabela Florczak, Kanclerz ds. Socjalnych i Ogólnych UŁ