Tworzymy obrazy wydobywamy nasze głosy — wystawa IDUB

Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lutego w godz. 11:00-15:00 w Fabryce Aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10). Wydarzenie rozpoczyna tydzień pod hasłem „Otwórzmy wszystkie drzwi" organizowany przez Zespół ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Biura Aktywności Miejskiej UMŁ. Wystawa została przygotowana przez rodziców defaworyzowanych społecznie w ramach projektu IDUB kierowanego przez dr Izabelę Kamińską-Jatczak z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 13 lutego na adres: spolecz@uni.lodz.pl

Plan wydarzenia (3 piętro, hall)

• uroczyste otwarcie
  • zwiedzanie wystawy (parter, sala warsztatowa)
  • projekcja opowieści cyfrowej
  • panel dyskusyjny z udzialem badaczki, przedstawicieli instytucji i uczestniczki projektu

Wystawę będzie można oglądać do 3 marca w godz. 8:00-16:00.

Fotogłos, czyli emocje i doświadczenia wyrażone w obrazach

Dr Izabela Kamińska-Jatczak z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ realizowała badania z udziałem rodziców przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze, zagrożonych odebraniem dziecka, którym odebrano potomstwo, po czym starali się je odzyskać z instytucji pieczy zastępczej (domy dziecka, rodziny zastępcze), oraz z tymi, którym się to udało. Pracowała z uczestnikami projektu metodą tzw. fotogłosu (photovoice) — badani wykonywali zdjęcia z własnego życia i opowiadali historie obrazujące swoje doświadczenia. Zdjęcia pełnią funkcję „mostów komunikacyjnych”, przez które rodzice dzielą się przeżyciami.

Zdjęcia, które wykonali uczestnicy, ukazują w sposób metaforyczny ich doświadczenia i odzwierciedlają emocje towarzyszące im w procesie zmagań z problemami w życiu codziennym, wpływającymi na doświadczenia związane z rodzicielstwem.

Efektem pracy z grupą są fotografie prezentowane na wystawie opatrzone tekstem oraz opowiadanie cyfrowe (digital storytelling), które ożywia przedstawione historie.

Fragment wypowiedzi uczestniczki projektu i zdjęcie:

Wygrałam z całym systemem kilka lat temu. Odzyskałam dzieci. To była bardzo, bardzo, bardzo długa walka. Pisałam do rzeczników praw dziecka, praw człowieka. Ja byłam wszędzie, nawet tam, gdzie mnie nie chcą. Była we mnie silna determinacja i samozaparcie, takie tupanie nogami. I wchodzenie po prostu oknem, jak mnie drzwiami nie chcieli.

czarno-białe zdjęcie ringu

Organizatorem wydarzenia jest Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji UŁ. Więcej o projekcie: IDUB #UniLodz: Fotogłos, czyli emocje i doświadczenia wyrażone w obrazach

Materiał: dr Izabela Kamińska-Jatczak, Wydział Naul o Wychowaniu UŁ

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR