19 grudnia, 2017 r.

UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

UŁ komentuje: Jerozolima – konsekwencje decyzji Trumpa

Prezydent Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy, uznając jednocześnie to miasto za stolicę Izraela. To ruch niezwykle kontrowersyjny, biorąc pod uwagę rolę jaką Jerozolima pełni dla judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Czy ten ruch może oznaczać zbrojny konflikt? Komentuje prof. Radosław Bania dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, specjalista od polityki na Bliskim Wschodzie.


Jerozolima to miejsce istotne dla wielu religii – judaizmu, chrześcijaństwa, jak i dla islamu. Relacja izraelsko-palestyńska nadaje temu miejscu wymiar nie tylko religijny, a przede wszystkim polityczny.


Prof. Radosław Bania nie wskazuje na zagrożenie wojną: „kolejna wojna na Bliskim Wschodzie nie jest obecnie nikomu potrzebna”. Największe napięcie, występujące między Palestyńczykami i Izraelczykami, nie przyniesie ataku zbrojnego, ponieważ Palestyńczycy są na straconej pozycji.


Decyzja Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy rodzi pewne konsekwencje. Stany Zjednoczone tracą pozycję „honest brokera” – uczciwego pośrednika w konflikcie bliskowschodnim. Więcej na ten temat w materiale.Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Mistrzowie Polski Judo Kata
Następna wiadomość Wróżebny i zaduszny charakter Wigilii