UŁ komentuje: Zapomniane słowa - ziomek, ziom, ziomal

W tym przypadku oczywiście chodzi o zapomniane znaczenie, bo kto dziś - zwłaszcza wśród młodych ludzi - nie używa czasem tego słowa? Wyraz ziomek oraz związane z nim słowotwórczo synonimiczne rzeczowniki ziom i ziomal od lat robią furorę. Wyrazy te funkcjonują najczęściej jako zwroty adresatywne, por. Siema ziomek! Oznaczają współcześnie kumpla, kolegę, kogoś nam bliskiego, kogoś do nas podobnego.

 

Szlachecki ziomek

Renesans rzeczownika ziomek wiąże się z modyfikacją znaczeniową której on uległ. Doszło w tym przypadku do rozszerzenia znaczenia, powiązanego ze zmianą rejestru stylistycznego. Nie bardzo niegdyś popularny wyraz o zasięgu ogólnym czy może raczej książkowym wkroczył w obszar leksyki slangowej.

Warto bowiem pamiętać, że pierwotnie oznaczał rodaka, kogoś pochodzącego z tej samej ziemi, z tego samego kraju, okolicy, miejscowości, swojaka, tubylca, ponieważ etymologicznie i słowotwórczo ziomek to wyraz pochodzący od rzeczownika ziemia.

Ten podstawowy sens wyrazu ziomek bardzo dobrze oddaje cytat z powieści "Cudna mieszczka" Wiktora Gomulickiego:

"Ziomkowie jesteśmy (…). Rodzi nas nie tylko kraj jeden, ale i jedno miasto".

Zresztą więź etymologiczna przywołanych wyrazów jest bardziej rozbudowana. Spośród innych leksemów należących do tej samej rodziny można wymieć choćby ziemianina, ziemiaństwo, ziomkostwo, ziemniaka, cudzoziemca, poziom, poziomkę i wreszcie żmiję, czyli gada pełzającego po ziemi.

Słowniki dawniejszej polszczyzny jako synonimiczne wobec ziomka odnotowały takie rzeczowniki, jak: ziemianin (który oznaczał szlachcica pochodzącego z danej ziemi), ziemek, ziemak, ziemlak, ziemiec. Żeńskim odpowiednikiem wyrazu ziomek była ziomka.

Na medalu przyznanym Onufremu Kopczyńskiemu, oświeceniowemu autorowi pierwszej napisanej po polsku gramatyki języka polskiego, widniał napis: "Za Gramatykę… ziomkowie".

Jak widać, powrotom wyrazów często towarzyszą różne zmiany sensu i przynależności stylistycznej.

Pamiętaj ziomek!

Wyszukiwarka internetowa dla rzeczownika ziomal podaje prawie 400 tysięcy wyników, ziom - blisko milion, zaś ziomek - prawie 2 i pół miliona, choć jeszcze słowniki dwudziestowieczne nie notowały tych form w popularnych dziś znaczeniach (próżno szukać zioma i ziomala w słowniku Witolda Doroszewskiego, a ziomek ma tu inny sens, o czym niżej).

W Narodowym Korpusie Języka Polskiego możemy znaleźć m. in. takie oto użycia przywołanych wyrazów zaczerpnięte tak z obszaru przestrzeni internetowej, jak i literatury pięknej:

".. wszechświat i ludzka głupota - to chyba Einstein kiedyś powiedział albo jakiś inny mądry ziomek a ja się zgadzam z tym w 100%" (2006),

"Macte animo, zachęcał ozdobny napis na fasadzie budynku szkoły. Śmiało! Dziś bardziej zrozumiałe byłoby hiphopowe graffiti z hasłem "Ruchy, ruchy, ziom!" Zatem śmiało, komisarzu" (Tomasz Konatowski, "Wilcza wyspa", 2006),

"Co ty tu robisz, ziomal? Smoku! - krzyknął z radością posterunkowy" (Marek Krajewski, "Róże cmentarne", 2009).

Omawiane wyrazy są szczególnie popularne w slangu związanym z subkulturą hip-hopową, by zacytować tylko fragment tekstu piosenki "Pamiętaj ziomek", w którym wykorzystano dość obszerny zbiór rodziny słowotwórczej ziomka:

"Ziomuś o swych ziomkach, pamiętaj non toper, przyjaźń dobrze jest wiem że albo serca sopel (…), Pamiętaj mój ziomeczku o wartościach i zasadach" (HDS).

Zakres występowania wyrazów ziomek, ziom, ziomal jest ograniczony głównie do polszczyzny slangowej i potocznej.

Zapomniane słowa

Polecamy inne słowa z naszego cyklu - nasi eksperci pisali i mówili już o wyrazach chędożyć i absztyfikant, było też o frymuśnym, fidrygałkach, a także o lebiedze i banialukach. Opisywaliśmy również znaczenia i pochodzenie wyrazów rozbisurmanić, dezabil, charakternik, huncwot, kiepski, drzewiej i kołomyja.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/opracował prof. Rafał Zarębskiredakcja: Centrum Promocji UŁ