UŁ partnerem w TruMotion Alliance!

Rektorzy pięciu europejskich uniwersytetów podpisali we Frankfurcie porozumienie, które w najbliższych latach przełoży się na ich bliską i wielowymiarową współpracę. Dzięki projektowi Uniwersytet Łódzki dołączy do elitarnego grona uczelni europejskich, które zacieśniając współpracę i planując integrację na wielu płaszczyznach funkcjonowania będą wyznaczać kierunek europejskiej edukacji wyższej w kolejnych latach.

 

Konsorcjum TruAlliance to projekt długofalowy, o czym świadczy treść umowy, którą Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski podpisał we Frankfurcie wspólnie z przedstawicielami najwyższych władz pozostałych uczelni z Niemiec, Francji, Włoch i Grecji. Projekt TruMotion to inicjatywa przełomowa dla UŁ. Jeszcze nigdy uczelnia nie planowała tak ścisłej i wielopłaszczyznowej współpracy międzynarodowej, tym bardziej, że osią tej współpracy będzie problematyka miast i regionów, w których uczelnie funkcjonują.

Sojusz TruMotion oprócz Uniwersytetu Łódzkiego tworzą także Uniwersytet Lumière w Lyonie, Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie, Uniwersytet Macedoński w Salonikach oraz Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, który jest jednocześnie koordynatorem działań całego partnerstwa. W lutym uczelnie te wspólnie złożą wniosek o finansowanie planowanych działań do Komisji Europejskiej w ramach konkursu na Uczelnie Europejskie. Motywem przewodnim wniosku składanego przez konsorcjum motto "Trust through mobility", które eksponuje budowanie zaufania i integrowanie się ośrodków akademickich m.in. poprzez mobilność pracowników uczelni i studentów.

_35A8600

prof. dr Birgitta Wolff - president of Goethe University of Frankfurt, prof. Stelios D. Katranidis - rector of University of Macedonia, prof. Antoni Różalski - rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Nathalie Dompnier - president of Université Lumière Lyon 2, Edilio Mazzoleni - pełnomocnik Rektora Università Cattolica del Sacro Cuore (fot. © Goethe University/Uwe Dettmar)

- Uniwersytet Łódzki chce i potrzebuje angażować się w duże, ambitne, międzynarodowe projekty. To element podnoszenia naszej pozycji w europejskich i światowych rankingach. Żadna uczelnia nie powinna w obecnych czasach pozostawać samotną wyspą, potrzebna jest współpraca na wielu polach. Liczę, że to porozumienie to wstęp do wielkiego, wspólnego sukcesu - powiedział Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.

Porozumienie "TruMotion" jest niezależne od składanego wniosku w konkursie "Uniwersytety Europejskie". - Niezależnie od wyników konkursu, planujemy wspólne działania w ramach konsorcjum. Chcemy zacieśniać współpracę między pracownikami naukowymi oraz prowadzić szkolenia zespołów z obszaru administracji, tworząc silny sojusz silnych uczelni - mówi Liliana Lato, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.

Partnerzy w najbliższych latach nadadzą nowy wymiar kooperacji międzyuczelnianej rozwijając już realizowane działania oraz wprowadzając kolejne innowacyjne formy współpracy akademickiej na szczeblu międzynarodowym. Partnerzy wspólnie będą m.in. rozwijać dydaktykę, wprowadzać zdalne formy kształcenia, realizować krótko i długoterminową mobilność studentów i pracowników, tworzyć wspólne programy studiów, wspierać współprace doktorantów, organizować szkolenia, szkoły letnie, seminaria i konferencje. Celem projektu jest także realizacja działań, które pozwolą na integrację i współdziałanie pracowników akademickich oraz pracowników różnych działów administracji z ww. pięciu uczelni.

Projekt TruMotion za cel stawia sobie promowanie inicjatyw akademickich, które przyczynią się do budowania potencjału miast w kluczowych obszarach, takich jak: włączenie społeczne, transformacja, zrównoważony rozwój czy innowacyjność. Inicjatywa uczelni zyskała poparcie władz Łodzi, Lyonu, Frankfurtu, Mediolanu i Salonik, a miasta te zostały partnerami stowarzyszonymi projektu i będą aktywnie zaangażowane w działania partnerstwa. Uczelnie w tych miastach pełnią bardzo ważną rolę, ale również otoczenie w którym od lat działają nadało im niepowtarzalną tożsamość.

W styczniu 2020 roku, na Uniwersytecie Łódzkim, spotkali się przedstawiciele wszystkich uczelni wchodzących w skład konsorcjum. Podjęto wtedy fundamentalne decyzje dotyczące między innymi podziału zadań w projekcie i oficjalnego logo konsorcjum przygotowanego przez Centrum Promocji UŁ.

Opracowywany wniosek do konkursu "Uniwersytety Europejskie", przygotowywany przez międzynarodowy zespół projektowy, złożony zostanie do 26 lutego 2020 r. Jeśli założenia projektowe zostaną zaakceptowane, Uniwersytet Łódzki rozpocznie nowy rozdział współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju szeroko rozumianej edukacji i dydaktyki. Wielowymiarowe działania na wielu poziomach i w różnych obszarach, a ich głównym celem jest wspieranie spójnego i konkurencyjnego na rynkach światowych Europejskiego Obszaru Edukacji. Wyniki będą znane w czerwcu. W przypadku wygranej realizacja projektu rozpocznie się w grudniu 2020 r. W ramach projektu można uzyskać dofinansowanie do 5 milionów euro.

Uczelnie Europejskie to międzynarodowe partnerstwa uczelni, które w założeniach mają być europejskimi uniwersytetami przyszłości. Termin "uniwersytety" należy rozumieć w najszerszym znaczeniu - obejmuje on wszystkie rodzaje instytucji szkolnictwa wyższego. Podstawowe założenia to długoterminowa strategia w obszarze kształcenia, wspólny europejski "kampus" (wymiana kadr, mobilność studentów i doktorantów i poszerzenie różnorodności społeczności akademickich) oraz europejskie zespoły tworzenia wiedzy (wspólne projekty, szkolenia i opracowywanie rozwiązań dla społeczności Starego Kontynentu).

logo_trumotiona_alliance_rgb


Materiał źródłowy: BWZ UŁ, erasmusplus.org.pl

Redakcja: Centrum Promocji UŁ