UŁ zaprezentował się jako uczelnia badawcza

Zespół Uniwersytetu Łódzkiego, pod kierownictwem Pani Rektor Elżbiety Żądzińskiej, zaprezentował naszą uczelnię i jej potencjał podczas spotkania z ekspertami w pierwszym konkursie "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza". Przesłuchania w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadziły międzynarodowe komisje. Spośród 20 uczelni, które zostały zakwalifikowane do konkursu, maksymalnie 10 otrzyma status badawczych. Przyznanie statusu uczelni badawczej oznaczać będzie większe możliwości rozwoju uczelni dzięki zwiększeniu subwencji. Wyniki konkursu poznamy na przełomie października i listopada.

 

Spotkania z ekspertami trwały dwa dni. Podczas pierwszego spotkania przedstawiciele wszystkich uczelni poznali skład i kompetencje zespołu oceniającego oraz mogli przekazać swoje refleksje dotyczące samej istoty konkursu. Drugiego dnia dwie równoległe komisje przesłuchiwały przedstawicieli poszczególnych uczelni. Pytania dotyczyły m.in. struktury Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB) oraz struktury organizacyjnej jednostek ubiegających się o status uczelni badawczej.

W czasie prezentacji zespół UŁ opierał się na raportach zespołu działającego w ramach projektu Strategia doskonałości - uczelnia badawcza. Przez ostatni rok zespół ten, któremu przewodniczyła Pani Rektor Elżbieta Żądzińska, na podstawie wniosków z wywiadów ze wszystkimi przedstawicielami władz naszej uczelni i władzami wydziałów, przygotował projakościowe rekomendacje dla uczelni. W kontekście tych ostatnich, hasłem przewodnim była "ewolucja zamiast rewolucji". Reprezentacja Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiła również największe osiągnięcia naukowe uczelni (m.in. odkrycie 500 nowych gatunków w ciągu ostatniej dekady).

Zgodnie z ustawą z 3 lipca 2018 roku, wprowadzającą ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce status uczelni badawczych zostanie przyznany nie więcej niż dziesięciu polskim uczelniom. Otrzymają one 10% więcej pieniędzy z budżetu państwa.

Żeby wziąć udział w konkursie, zgodnie z przepisami, uczelnia musiała spełnić jeden z dwóch zestawów wymagań:

a) posiadać kategorie naukowe A+ albo A w co najmniej połowie jednostek organizacyjnych, jak również posiadać uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w co najmniej 4 dziedzinach,

b) posiadać kategorie naukowe A+ lub A w co najmniej 2/3 jednostek organizacyjnych, jak również posiadać uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w 3 dziedzinach.

Żadna jednostka organizacyjna będąca jednostką naukową nie mogła mieć kategorii naukowej C, a żaden z kierunków studiów nie mógł posiadać negatywnej oceny programowej. W pierwszym konkursie "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza" pieniądze wypłacane są zwycięskim uczelniom przez 7 lat.

mnisw

źródło - MNiSW


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Centrum Nauki UŁ, MNiSW

Redakcja: Centrum Promocji UŁ