Uniwersytet Łódzki ograniczy ślad węglowy programu Erasmus

Z okazji tygodnia zrównoważonego transportu mamy przyjemność ogłosić, że Uniwersytet Łódzki został partnerem w konsorcjum realizującym projekt finansowany z programu Erasmus+. Erasmus Goes Green (EGG) to projekt, który ma na celu zmniejszenie śladu węglowego związanego z wyjazdami zagranicznymi studentów.

 

Od 1987 roku program Erasmus umożliwia studentom uczelni europejskich wyjazdy na 1 lub 2 semestry na studia w innym kraju europejskim oraz finansuje wymianę kadry akademickiej. W Polsce, od początku jej uczestnictwa w programie, w takiej wymianie uczestniczyło ponad 130 tysięcy osób. Mobilność taka pomaga studentom rozwijać kompetencje językowe, umiejętności interpersonalne i poczucie wspólnotowości europejskiej.

Mobilność ta wiąże się jednak z podróżami międzynarodowymi. W zależności od tego, czy na studia w ramach programu Erasmus polecimy samolotem, dojedziemy samochodem czy pociągiem, w większym lub mniejszym stopniu przyczynimy się do emisji gazów cieplarnianych. Na szczęście, poprzez świadome wybory takich a nie innych środków transportu, ślad węglowy możemy minimalizować.

Dlatego pięć uczelni: podparyski Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, Lapland UAS z fińskiej Laponii (Rovaniemi), Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, Uniwersytet Łódzki, wraz europejską siecią Erasmus Student Network oraz siecią ponad 60 innowacyjnych uniwersytetów europejskich zrzeszonych w European University Foundation, połączyły siły w celu znalezienia rozwiązań mających na celu zmniejszenie transportowego śladu węglowego w ramach programu Erasmus.

Aby tego dokonać, w ramach projektu zostanie oszacowana skala śladu węglowego związanego z mobilnością w ramach programu Erasmus wraz z prognozą na kolejne lata, oraz wypracowane będą narzędzia zwiększające świadomość ekologiczną studentów i pracowników szkół wyższych, (w tym cyfrowe narzędzie do wizualizacji wpływu ich wyborów transportowych na środowisko). Docelowo wypracowane zostaną również zachęty mające na celu skłonienie studentów do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu oraz rekomendacje dla decydentów politycznych w obszarze możliwości zrównoważenia emisji dwutlenku węgla, ukierunkowanych na osiągnięcie celów środowiskowych i klimatycznych wyznaczonych przez Unię Europejską.

Projekt potrwa 26 miesięcy, od października 2020 do końca listopada 2022 roku. Dzięki niemu jest szansa, że kolejny program Erasmus będzie nie tylko większy i bardziej ambitny, ale również bardziej ekologiczny.

Osoby do kontaktu:

Koordynacja projektu: Marta Chruściel, Biuro Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego

Opieka merytoryczna: dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/