Zdolni uczniowie realizują swoje pasje naukowe na UŁ

"Zdolny uczeń - świetny student" to innowacyjny program Uniwersytetu Łódzkiego skierowany do uczniów szkół średnich, głównie z Łodzi i województwa łódzkiego. Program działa od 2017 roku. Pandemia nie powstrzymała jego realizacji - w roku akademickim 2020/2021, prowadzona jest czwarta edycja projektu.

Obecnie, pomimo niepewnej sytuacji epidemicznej, trwa rekrutacja do IV edycji programu "Zdolny uczeń - świetny student". Tylko do grudnia 2020 r. do programu zgłosiło się 40 uczniów z 12 szkół w Łodzi i województwie łódzkim. Ponad połowę kandydatów - podobnie, jak w poprzedniej edycji - stanowią uczniowie klas drugich. Najwięcej uczniów zgłosiło chęć realizowania projektów na Wydziale Biologii i Ochrony i Środowiska UŁ, Wydziale Chemii UŁ oraz na Wydziale Filologicznym UŁ.

Projekt ten umożliwia poszerzanie pasji i zainteresowań uczniów szkół średnich poprzez ich indywidualne, cykliczne konsultacje z nauczycielami akademickimi UŁ oraz udział w wybranych zajęciach, badaniach i seminariach dla młodych badaczy, prowadzonych na Uczelni. Pozwala on uczniom korzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych, którzy inspirują i zachęcają ich do bardziej kreatywnego działania. Aktywny udział w programie daje uczestnikom szansę na poszerzanie horyzontów, zwiększenie kompetencji i rozwijanie różnych umiejętności związanych nie tylko z edukacją. Dzięki takiej współpracy ze środowiskiem akademickim, uczniowie szkół średnich będą lepiej przygotowani do matury, ale także do tego, co czeka ich na studiach. Program skierowany jest przede wszystkim do uczestników olimpiad przedmiotowych oraz uczniów uzyskujących wysokie wyniki w nauce, jak również - do młodych pasjonatów, wykazujących się sprecyzowanymi zainteresowaniami badawczymi.

Jakie zadania wykonują uczestnicy projektu? Piszą artykuły, podobnie jak magistranci gromadzą materiały do prac, uczestniczą w wykładach, seminariach i konferencjach czy grach miejskich organizowanych przez UŁ, ale także biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach. Efektem kilkumiesięcznej pracy zespołów badawczych składających się z uczniów i nauczycieli akademickich (a często też zainteresowanych taką formą pogłębiania wiedzy i umiejętności nauczycieli szkolnych) są gotowe projekty.

Program "Zdolny uczeń - świetny student" już od I edycji cieszył się dużym powodzeniem, o czym świadczą, m.in. zwiększająca się co roku liczb uczestników (od 69 uczniów z 19 szkół z Łodzi i województwa łódzkiego w I edycji programu do 129 z 33 szkół z Łodzi i okolic w III edycji programu), ale także pozytywne informacje zwrotne od uczniów, rodziców i nauczycieli. Dzięki niemu UŁ już po pierwszej edycji zdobył nowych studentów, choć niekoniecznie na tym samym wydziale, na którym jako uczniowie realizowali program. - mówi Agnieszka Piestrzeniewicz, Koordynator Uczelniany Programu.

W skład zespołu koordynującego działania programu "Zdolny uczeń - świetny student" wchodzą: dr hab. Robert Zakrzewski, prof. UŁ, Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UŁ i mgr Anna Felisiak, Dyrektor Centrum Obsługi Studentów i Doktorantów UŁ jako osoby zarządzające oraz uczelniany i wydziałowi koordynatorzy Programu.

Realizacja programu wciąż uzależniona jest od rozwoju wydarzeń w kraju i na świecie oraz decyzji władz Uczelni. W związku z sytuacją epidemiczną, wprowadzono szereg rozwiązań, dzięki którym Uczelnia może dalej sprawnie funkcjonować w sposób bezpieczny dla wszystkich. Zgodnie z wytycznymi, dotyczącymi prowadzenia zajęć dydaktycznych w siedzibie Uczelni w roku akademickim 2020/2021, prowadzenie działań projektowych jest możliwe w trybie mieszanym. Przy czym spotkania w formie tradycyjnej na terenie Uczelni mogą się odbywać przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Więcej informacji o programie oraz procedura zgłoszeń dostępne są na stronie UniLodz.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiały: Agnieszka Piestrzeniewicz, Koordynator Uczelniany Programu "Zdolny uczeń - świetny student"