27 lipca, 2020 r.

Zdolni uczniowie wciąż priorytetem UŁ

Zdolni uczniowie wciąż priorytetem UŁ

fot. UŁ

Niektórzy szli na zajęcia kilka przecznic, inni dojeżdżali kilkadziesiąt kilometrów. Młodzi ludzie z pasją, z całego województwa, mogli studiować na UŁ jeszcze przed wyborem uczelni. Cudzysłów jest tu zbędny – uczniowie pracowali tak, jak typowy student. Samodzielnie szykowali przez kilka miesięcy prezentacje i jednocześnie rozwijali swoją wiedzę. Program Zdolny uczeń – świetny student się sprawdził – kilkuset uczniów łatwiej wybierze swoją drogę życiową, a UŁ ma również dzięki temu nowych studentów. Projekt będzie kontynuowany, a nawet rozwijany – zapewnia prof. Tomasz Cieślak, prorektor UŁ ds. studenckich i koordynator ZUŚS.


Działanie programu Zdolny uczeń – świetny student jest proste. Najpierw dyrekcje szkół zgłaszają uczniów chętnych do rozwijania swoich zainteresowań, a Uniwersytet Łódzki zapewnia opiekunów naukowych, którzy przez kilka miesięcy pracują z młodymi ludźmi na zasadzie wykładowca – student.


Program kończy się prezentacją efektów badań. Dzięki temu uczniowie mogą się dowiedzieć, czym różni się nauka w szkole od studiowania, a naukowcy UŁ mają kontakt z kolejnymi rocznikami przyszłych studentów. Bywa, że absolwent programu zostaje na UŁ na dłużej


- Program Zdolny uczeń – świetny student przez ostatnie 3 lata świetnie się rozwinął. Mamy obecnie bardzo dużą grupę absolwentów. Część z tych osób to już nasi studenci – mówi prof. Tomasz Cieślak.


Pandemia nieco skomplikowała sytuację w projekcie, ale nie zatrzymała jego działania. Uniwersytet Łódzki wciąż za priorytet uznaje inwestowanie w rozwój młodego pokolenia.


- Ja się z Państwem żegnam jako prorektor UŁ, ale zapewniam, że program będzie nie tylko działał dalej, ale będzie się rozwijał i będziemy dalej się spotykać, bez względu na sytuację. Chcę podziękować uczniom za wysiłek włożony w realizację ich pasji. W tym roku były to spotkania online, ale mam nadzieję, że równie wartościowe, jak te tradycyjne. Dziękuję nauczycielom za wspieranie uczniów i za to, że czasem byli Państwo na zajęciach. Dziękuję też rodzicom, że podołali całej logistyce związanej z uczestnictwem w programie – mówi prof. Tomasz Cieślak.
Wszystkie informacje na temat uczestnictwa w programie można znaleźć TUTAJ. Serdecznie zachęcamy szkoły do zgłaszania uczniów i zapraszamy na Uniwersytet Łódzki. Życzymy wszystkim, żebyśmy mogli jak najszybciej spotykać się bezpośrednio.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Tekst: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Szkolenia online Centrum Nauki UŁ wciąż popularne
Następna wiadomość Komunikat Rektora w sprawie terminu rozliczenia roku akademickiego 2019/2020