Znamy finalistów V edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego

Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Laureat nagrody, którego poznamy 24 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej, otrzyma 50 000 PLN.

Kapituła Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych spotkała się 16 września i spośród 76 zgłoszonych w tym roku prac wybrała pięć, jej zdaniem, najlepszych:

• Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia" (Tom I "Niepokój"; Tom II "Pan Cogito"), wydaną przez Wydawnictwo ZNAK, zgłoszoną przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej,
  • Joanny Lisek "Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)" wydaną przez Fundację Pogranicze, zgłoszoną przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • Magdaleny Matysek-Imielińskiej "Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa - dobro wspólne w epoce nowoczesnej", wydaną przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana i Uniwersytet Wrocławski, zgłoszoną przez Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze,
  • Zuzanny Zbróg i Piotra Zbróga "Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII", wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS, zgłoszoną przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,
  • Grzegorza Ziółkowskiego "Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej", wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zgłoszoną przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

V_kolegium4

Wspomniana liczba - 76 zgłoszonych prac - to kolejny rekord ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Nagroda jest podsumowaniem wysiłku najlepszych polskich uczonych zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach.

Dzięki konkursowi zaczęliśmy budować również środowisko wybitnych humanistów, którzy regularnie dyskutują o tym, jak naprawiać i rozwijać polską naukę. 16 września br. oprócz obrad Kapituły, odbyło się kolejne spotkanie Kolegium Refleksji Humanistycznej im. Tadeusza Kotarbińskiego.

V_kolegium2

Kolegium Refleksji im. prof. T. Kotarbińskiego tworzą zarówno członkowie Kapituły Nagrody, jak i osoby, których prace były nominowane we wszystkich edycjach konkursu. Spotkania poświęcone są ważnym zagadnieniom polskiej humanistyki, życia akademickiego i publicznego, skoncentrowane wokół myśli Patrona.

Zależy nam na tym, żeby społeczeństwo było społeczeństwem humanistycznym, w tym sensie, że będzie się kierowało pewnymi wartościami, które będą nas otwierały na drugiego człowieka.- prof. Andrzej Friszke, laureat IV edycji nagrody.

V_kolegium3

Zapraszamy na V finał konkursu, który odbędzie się 24 listopada br. w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Jazz Band Młynarski-Masecki.

Humaniści zawsze mają dużą rolę do odegrania, dlatego, że oni budują właściwie kulturę. Polska humanistyka jest potrzebna, żebyśmy nie stracili jako naród, jako społeczeństwo pewnej busoli wartości. A te wartości opisują humaniści - prof. Andrzej Friszke.

Gala IV edycji konkursu: