Startuje Akademia Popularyzacji Nauki!
Przekazywanie wiedzy naukowej w sposób prosty, a jednocześnie atrakcyjny, stanowi trudne, lecz wartościowe wyzwanie. Umiejętność opowiadania o nauce w sposób zrozumiały i dostępny dla szerokiego grona odbiorców to zadanie, które podejmują popularyzatorzy nauki. Ich misją jest zainteresowanie społeczeństwa światem nauki, co pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.
Aby przybliżyć świat nauki społeczności Uniwersytetu Łódzkiego, zapraszamy do udziału w Akademii Popularyzacji Nauki, idei zapoczątkowanej przez prof. Krzysztofa Pabisa, prorektora do spraw popularyzacji nauki i kształcenia. Pierwszym elementem Akademii, który odsłaniamy przed Wami jest Konkurs im. Profesora Mirosława Przybylskiego na najlepszy artykuł popularnonaukowy.
Dla kogo?
Konkurs jest skierowany do studentek, studentów, doktorantek i doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy pragną w przystępny i inspirujący sposób dzielić się swoimi naukowymi fascynacjami.
Tematyka
Konkurs nie narzuca tematyki – uczestnicy mają pełną swobodę w wyborze zagadnień, które ich interesują i które chcieliby przedstawić innym.
Cele Konkursu
Postaraj się, aby Twój artykuł:
- trafił do ludzi, którzy nigdy nie zetknęli się z tematem, a dzięki jego lekturze zostali zachęceni do zadawania pytań;
- pobudził ich dalszą ciekawość, wprowadził w zdziwienie, ale również wywołał uśmiech;
- zaintrygował czytelnika w różnym wieku – również tych najmłodszych – a to jest wyzwanie;
- w prosty sposób wyjaśniał skomplikowane procesy i zależności, zachowując przy tym zgodność z faktami naukowymi.
Korzyści dla uczestników
Udział w konkursie to nie tylko możliwość rozwijania umiejętności popularyzatorskich, ale także szansa na:
- Doskonalenie warsztatu naukowca – nauka przekładania skomplikowanych pojęć na zrozumiały język pomaga lepiej rozumieć własne badania.
- Poszerzenie zakresu współpracy – popularyzacja nauki buduje mosty między środowiskiem naukowym a społeczeństwem.
- Zdobycie uniwersalnych kompetencji – umiejętność prostego i klarownego komunikowania przydaje się w każdym aspekcie życia: od pracy na uczelni, współpracy z biznesem, po codzienne relacje ze znajomymi.
- Wygranie nagród, które pozwolą Ci być jeszcze lepszym w popularyzatorskim fachu!
Zachęcamy wszystkich pasjonatów nauki do podjęcia tego wyzwania i dołączenia do grona popularyzatorów, którzy potrafią inspirować innych do odkrywania fascynującego świata wiedzy.
Kilka wybranych zasad
- Nadsyłane prace nie mogą być wcześniej nigdzie publikowane.
- Teksty na konkurs nie powinny przekraczać 14 tys. znaków wraz ze spacjami. Pamiętajcie o podawaniu źródeł, bądźcie kreatywni i nieszablonowi, innowacyjni.
- Czekamy na artykuły do 16 marca 2025 r.
- Prace zostaną ocenione przez grupę naukowców i popularyzatorów nauki pracujących w Uniwersytecie Łódzkim.
- Koniecznie zapoznaj się ze szczegółowym regulaminem (poniżej).
Partnerzy konkursu
- Zielona Łódź
- Zarząd Zieleni Miejskiej
- Multico Oficyna Wydawnicza
- Wydawnictwo Dwie Siostry
- Wydawnictwo CiS
- EC-1 Łódź Miasto Kultury
- Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi
O PATRONIE
Patron konkursu
Profesor Mirosław Przybylski, wybitny ekolog i ichtiolog, był związany zawodowo z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Jego postać stanowi wzór naukowca o niezwykle szerokich horyzontach intelektualnych, obejmujących liczne dziedziny wiedzy.
Profesor Przybylski wychował pokolenia młodych badaczy, będąc cenionym nauczycielem akademickim i mentorem dla wielu generacji studentów i doktorantów. Jego działalność dydaktyczna i wychowawcza nie ograniczała się jednak wyłącznie do murów uczelni – był także zaangażowany w popularyzację nauki, co czynił zarówno poprzez pracę w redakcjach czasopism naukowych, jak i z pasją polecając literaturę popularnonaukową.
Jego pasja do zgłębiania i przekazywania wiedzy o otaczającym nas świecie była inspiracją dla współpracowników oraz młodych naukowców, których wspierał w ich pierwszych krokach w świecie nauki i jej popularyzacji. Działalność profesora Przybylskiego pozostawiła trwały ślad w dorobku polskiej nauki, a jego zaangażowanie i entuzjazm są wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń badaczy.
REGULAMIN
Regulamin konkursu im. profesora Mirosława Przybylskiego na najlepszy artykuł popularnonaukowy Uniwersytetu Łódzkiego.
§ 1.
Postanowienia ogólne
- Organizatorem konkursu im. profesora Mirosława Przybylskiego na najlepszy artykuł popularnonaukowy Uniwersytetu Łódzkiego (zwany dalej „Konkursem”) jest prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ, przy współpracy z Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego (zwani dalej „Organizatorem”).
- Do konkursu mogą przystąpić wszyscy studenci i studentki oraz doktoranci i doktorantki Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w dniu ogłoszenia konkursu mają aktywny status studenta lub doktoranta Uniwersytetu Łódzkiego (zwani dalej „Uczestnikami”).
§2.
Czas trwania konkursu
- Konkurs jest organizowany od 2 grudnia 2024 r. Prace konkursowe można nadsyłać do 16 marca 2025 roku.
- Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w kwietniu 2025 r.
- Odbiór nagród realizowany jest do maja 2025 roku.
- Organizator zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu trwania konkursu.
§ 3.
Cel konkursu
- Celem konkursu jest popularyzacja nauki poprzez promowanie umiejętności jasnego, zrozumiałego i atrakcyjnego przekazywania skomplikowanych zagadnień naukowych szerokiemu gronu odbiorców, w tym osobom bez specjalistycznego przygotowania.
- Konkurs ma zachęcić osoby studiujące i doktoryzujące się w Uniwersytecie Łódzkim do twórczego i przystępnego prezentowania tematów naukowych, rozwijając ich warsztat popularyzatorski oraz wspierając ich w nawiązywaniu relacji z czytelnikami, którzy na co dzień nie mają styczności z nauką.
§ 4.
Zakres tematyczny
Zakres tematyczny konkursu obejmuje wszelkie zagadnienia naukowe, które inspirują i fascynują osoby uczestniczące w konkursie, zarówno w kontekście ich własnych badań, jak i innych dziedzin, które chcieliby przybliżyć szerszemu gronu odbiorców. Uczestnicy i uczestniczki mogą przedstawiać wyniki swoich prac magisterskich, licencjackich lub inne interesujące kwestie naukowe. Teksty mogą dotyczyć dowolnych dziedzin nauki.
§ 5.
Warunki konkursu
1. Prace są oceniane w dwóch kategoriach:
A) Kategoria indywidualna - samodzielnie przygotowany artykuł popularnonaukowy.
B) Kategoria zespołowa - od 2 do 5 osób.
W przypadku kategorii zespołowej preferowane są teksty interdyscyplinarne - praca składane przez zespoły, których członkowie reprezentują różne dziedziny nauki, jednakże dopuszcza się możliwość składania prac zespołowych tylko z jednej dziedziny nauki.
2. Teksty przesyłane w Konkursie powinny być unikatowe, czyli nigdy wcześniej niepublikowane w formie przesłanej na niniejszy Konkurs.
3. Do konkursu uczestnicy zgłaszają artykuł, którego są wyłącznymi autorami.
4. Anonimizacja prac. Zgłoszenie na konkurs należy dokonać poprzez formularz zamieszczony na stronie: http://lodz.university/nz2Z. Po zgłoszeniu uczestnicy otrzymają kod, który należy umieścić w pracy oraz w nazwie pliku. W pracy nie należy podawać danych autora lub autorów.
5. Praca konkursowa powinna zawierać odwołanie do minimum 5 źródeł naukowych.
6. Prace konkursowe w objętości nie większej niż 14 tys. znaków ze spacjami w języku polskim należy przesłać na adres mailowy: konkurs.popularyzacja@uni.lodz.pl do 16.03.2025 r. Organizator deklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby prace konkursowe były oceniane przez Komisję Konkursową, bez informacji o ich autorze lub autorce.
§ 6.
Jury Konkursowe
- Oceny prac oraz wyboru laureatów dokonuje Jury Konkursowe powołane przez Organizatora.
- Skład Jury określa Załącznik nr 1 do regulaminu.
§ 7.
Nagrody
- Nagrodami w Konkursie (zwane dalej „Nagrodami”) są przedmioty i usługi ufundowane przez Organizatora, Partnerów oraz Sponsorów. Dodatkowo każdy z nagrodzonych tekstów zostanie opublikowany na stronie www.uni.lodz.pl w zakładce „Aktualności” a autorzy zwycięskich prac zyskają wsparcie redakcyjne Organizatora.
- Dla każdej kategorii określonej w § 5 Organizator przewiduje Nagrody za I, II, III miejsce i wyróżnienia.
- Wręczenie nagród laureatom konkursu odbywa się w trybie określonym przez Organizatora.
- Organizator zastrzega sobie prawo do zwiększenia puli nagród w trakcie trwania konkursu.
§ 8.
Prawa autorskie
- Prawa autorskie – licencja. Laureat, działając jako współtwórca lub twórca materiałów powstałych w ramach Konkursu, udzieli Organizatorowi nieograniczonej czasowo ani terytorialnie, nieodpłatnej i niewyłącznej licencji, do korzystania i rozpowszechniania ww. materiałów powstałych w ramach Konkursu na wszystkich polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
- W szczególności udzieli licencji do publikacji materiałów lub ich części w Internecie, intranecie, mediach społecznościowych, materiałach informacyjnych oraz w taki sposób, aby każdy miał do nich dostęp w dowolnym czasie i miejscu, w celach związanych z promocją działalności Uniwersytetu Łódzkiego w tym również Konkursu.
- W związku z udzieleniem licencji - Laureat oświadczy, że jest twórcą tekstu, który powstał podczas trwania Konkursu, tekst nie narusza niczyich praw, w szczególności praw własności intelektualnej, oraz nie wymaga uzyskania jakiegokolwiek zezwolenia od osoby trzeciej.
- Z Laureatem zostanie zawarta umowa o udzieleniu licencji.
§ 9.
Postanowienia końcowe
1. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją niniejszego Regulaminu.
2. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania konkursu bez podania przyczyny.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian niniejszego Regulaminu.
4. Regulamin wchodzi w życie z dniem następującym po dniu opublikowania na stronie internetowej Organizatora.
Załącznik nr 1
Skład Jury Konkursowego
KONTAKT
Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować do Pani Anastazji Pilichowskiej: anastazja.pilichowska@uni.lodz.pl