Ksenia Matławska-Wąsowska

Associate Professor, The University of Alabama at Birmingham

Doktor Matławska uzyskała tytuł magistra w 2002 r. i stopień doktora. w 2007 roku w Katedrze Cytogenetyki i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego. Obydwa dyplomy uzyskała z wyróżnieniem. Odbywała staże podoktorskie jako stypendysta Marie Curie na Narodowym Uniwersytecie Irlandii w Irlandii oraz w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Jej staż podoktorski skupiał się na cytotoksycznym mechanizmie działania leków przeciwnowotworowych.

W 2012 roku awansowała na stanowisko adiunkta na Wydziale Pediatrii UNM, specjalizując się w ostrej białaczce limfoblastycznej (T-ALL) u dzieci i młodzieży. Dwa lata później przeszła na stanowisko profesora zwyczajnego, a w 2020 r. otrzymała awans na stanowisko profesora nadzwyczajnego ze stałym stażem. Jej obecna praca koncentruje się na szlakach regulujących progresję i rozprzestrzenianie się T-ALL w populacji pediatrycznej i dorosłych oraz roli nacieku i zapalenia OUN w tych procesach. Jej niedawna praca nad RUNX2 dostarcza mechanistycznego powiązania między zmianami w metabolizmie komórek nowotworowych a chemotaksją w T-ALL wysokiego ryzyka.