Finlandia - opowieść o kraju szczęśliwym. Książka naukowca UŁ

„Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych” - to tytuł wydanej właśnie książki dr. hab. Wojciecha Woźniaka z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Autor opisuje w niej powstanie i działanie najważniejszych instytucji Finlandii oraz ich rolę w procesach, które przyczyniły się do transformacji społecznej i gospodarczej, radykalnie podnoszącej poziom życia mieszkańców tego kraju. Pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Okładka książki

Od Kopciuszka do lidera 

Jeszcze w połowie XX wieku stulecia, Finlandia była słabo uprzemysłowionym i zurbanizowanym, zacofanym gospodarczo krajem, w którym za 90 procent eksportu odpowiadał przemysł drzewny. Krajem o bardzo wymagającym klimacie, który, poza lasami, prawie całkowicie pozbawiony jest surowców naturalnych.  

Pół wieku później Finlandia trafi na czołówki mediów całego świata jako „europejska dolina krzemowa”, a Nokia stanie się marką równie rozpoznawalną jak McDonald’s i Toyota.  Po kolejnych dwudziestu latach Finlandia piąty rok z rzędu przewodzi w rankingu World Happiness Report przygotowanym przez ONZ pod kierunkiem naukowców z Columbia University.  

Dr hab. Wojciech Woźniak, analizując m.in. politykę gospodarczą, edukacyjną, społeczną i zdrowia publicznego, dochodzi do wniosku, że kierując się silnym imperatywem racjonalnej analizy (w tym dialogu i deliberacji), Finowie inicjują działania, gdy zyskują pewność, że rozumieją kluczowe wymiary danego problemu. Chroni ich to zarówno przed zjawiskiem niezamierzonych konsekwencji, jak i umożliwia lepszą kontrolę nad procesami doskonalenia swojego kraju. 

Opowieść o kraju szczęśliwym 

W ostatnim rozdziale autor opisuje, w jaki sposób fiński rząd, pod przywództwem najmłodszej premierki na świecie premierki Sanny Marin, poradził sobie z kryzysem związanym z pandemią – Finlandia była jednym z krajów o najniższej częstotliwości zgonów z powodu Covid-19, który na koniec 2022 roku ma najniższy w historii poziom bezrobocia i najwyższy zatrudnienia oraz jeden z najniższych współczynników inflacji w Europie. 

Książka jest fascynującą, bogatą faktograficznie opowieścią, dzięki której dowiemy się także np. co dla szefów Nokii było wskaźnikiem, że przegrali z Apple konkurencję na rynku telefonii komórkowej, co kometa nad Doliną Muminków ma wspólnego z podstawowym dochodem gwarantowanym i co w Finlandii robi ojciec, który nie radzi sobie z wychowywaniem dzieci. Ten aspekt czyni „Państwo, które działa” pracą potrzebną i aktualną – odpowiada ona na potrzeby dostarczenia polskim czytelnikom opracowania, które systemowo, w tym w sposób obejmujący aktualne wydarzenia, prezentuje fińską politykę i najważniejsze programy społeczne. Jest to szczególnie ważne od momentu rozpoczęcia drugiej fali wojny rosyjsko-ukraińskiej, procesu akcesji Finlandii do NATO i zbliżenia Polski i Finlandii ze względu na upodabnianie się niektórych międzynarodowych interesów tych krajów 

- z recenzji dr hab. Marii Theiss z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Dr hab. Wojciech Woźniak obecnie, w roku akademickim 2022/2023, pracuje jako visiting researcher na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Helsinkach dzięki grantowi otrzymanemu w ramach programu im. Mieczysława Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. 

Książka dostępna w księgarni internetowej Wydawnictwa UŁ.
Osoby subskrybujące radio TOK FM mogą wysłuchać również godzinnej rozmowy Agnieszki Lichnerowicz z autorem książki dr. hab. Wojciechem Woźniakiem

 

Materiał: Wydawnictwo UŁ, dr hab. Wojciech Woźniak 

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ