Prof. Stanisław Goźdź-Roszkowski członkiem międzynarodowego projektu CIRCLE

Prof. Stanisław Goźdź-Roszkowski (Katedra Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej UŁ) został członkiem zespołu badawczego oraz wykonawcą w międzynarodowym projekcie CIRCLE ("Circulation and dissemination of populist ideas of law and justice across languages, communities and genres").

prof. Stanisław Goźdź-Roszkowski

Celem CIRCLE jest zbadanie retoryki populizmu i identyfikacja językowej reprezentacji populistycznych idei prawa i sprawiedliwości w różnych językach, społecznościach i gatunkach. Wykonawcy projektu przyjrzą się badanemu zjawisku z różnych perspektyw. Postarają się odpowiedzieć na pytania, co zapewnia skuteczność idei populistycznych; czy język populizmu krąży po krajowych systemach prawnych; jak aktorzy prawni reagują retorycznie na idee populistyczne i czy możliwe jest stworzenie niepopulistycznego języka ludowego w obronie porządku liberalno-demokratycznego opartego na rządach prawa?

Projekt uzyskał finansowanie Duńskiego Centrum Badań i Rozwoju (Independent Research Fund Denmark) na lata 2023-2026. Głównym wykonawcą (PI) jest Wydział Prawa Uniwersytetu w Kopenhadze (prof. Anne Lisa Kjaer).

Więcej informacji na stronie internetowej projektu.