Publikacja badaczki EkSoc o populizmie ekonomicznym w polityce

Po niemilknących komentarzach dotyczących wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Josepha Bidena w Polsce zachęcamy do zapoznania się z anglojęzyczną publikacją dr Ewy Feder-Sempach z Katedry Finansów i Inwestycji Międzynarodowych o populizmie ekonomicznym w dyskursie politycznym byłego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa oraz brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

okładka książki

Wydana przez wydawctwo Peter Lang książka pt. „Economic Populism in British and American Political Discourse. A Comparative Analysis of Boris Johnson’s and Donald Trump’s Speeches” autorstwa dr Ewy Feder-Sempach to wyjątkowo ciekawa, interdyscyplinarna publikacja, która tłumaczy, w jaki sposób czołowi przywódcy świata zachodniego komunikują się ze społeczeństwem poprzez podsycanie nastrojów antyemigracyjnych, promowanie nacjonalizmu i obaw związanych ze współczesną technologią, pozostając jednocześnie w duchu konserwatywnych wartości politycznych.

Na stronie wydawcy Peter Lang czytamy o publikacji:

Książka przedstawia populizm ekonomiczny w brytyjskim i amerykańskim dyskursie politycznym zapewniając aktualny wgląd w sposób, w jaki Boris Johnson i Donald Trump komunikują się z opinią publiczną poprzez wzbudzanie obaw o bezpieczeństwo narodowe, imigrację i postęp technologiczny. Pokazuje, jak politycy prosili o populizm pomimo jego słabych wyników gospodarczych, wykorzystując tę samą narrację konserwatyzmu. W przeciwieństwie do innych książek w tej dziedzinie, które szeroko omawiają różne aspekty populizmu, ta książka jest pierwszą dogłębną analizą populizmu gospodarczego zawierającą badania dyskursu politycznego. W ostatnim czasie dyskusja populistyczna zaczęła dominować na arenie politycznej w wielu krajach. Stąd wydaje się, że istnieje zapotrzebowanie na książkę, która wyjaśni populizm ekonomiczny, pokazując jego prawdziwą naturę.

Ewa Feder-Sempach jest adiunktem na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W swoich badaniach koncentruje się na naukach politycznych oraz zagadnieniach związanych z gospodarką (między)narodową.

Publikację można zakupić na stronie wydawnictwa.

Tekst: dr Ewa Feder-Sempach
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ