Spotkanie z Martą Motyl w cyklu „Obiecane inspiracje”

Miejsce wydarzenia: Piotrkowska 295A, 93-004 Łódź
Czas: 19 stycznia 2023 (czwartek) 18:30 - 00:00

W czwartek (19 stycznia) o godz. 18.30 zapraszamy do Obiecana Café na drugie w 2023 r. spotkanie w ramach cyklu „Obiecane inspiracje”. Podczas wydarzenia rozmowę z pisarką i historyczką sztuki Martą Motyl poprowadzi Agnieszka Janiszewska. Rozmówczynie odpowiedzą m.in. na pytania o to, czy twórczość ma granice i czy w sztuce istnieje tabu, jakie sprzeczności kryje w sobie artysta, a także jak „zarządzać” kreatywnością.

Marta Motyl jest pisarką i historyczką sztuki, autorką zbiorów esejów „Sztuka podglądania" (2020), „Sztuka „prowokowania" (2021) i „Sztuka fantazjowania" (2022), wydanych nakładem Wydawnictwa Lira. Spod jej pióra wyszły również liczne artykuły poświęcone sztukom wizualnym oraz wstępy do katalogów wystaw. Opublikowała również powieści, w których rządzą eros i psyche: „KochAną” (2012), „Odcienie czerwieni” (2016), „Moc granatu” (2017) i „Kolekcjonerkę” (2019). Od czasu do czasu wycina i wykleja kolaże.

Badacze twierdzą, że osobowość twórczą charakteryzuje antynomiczność, co oznacza, że łączy ona wiele pozornie sprzecznych cech (np. przebojowość i wrażliwość, otwartość i zamiłowanie do samotności). Być może w szczególności dotyczy to naszej prelegentki, Marty Motyl, która lubi zarówno prowokować, jak i oddawać się „naukowej dłubaninie” w życiorysach znanych artystów

wyjaśnia inicjatorka cyklu i prowadząca rozmowę Agnieszka Janiszewska.

Szerokie spektrum twórczości autorki obejmuje zarówno powieści erotyczno-psychologiczne (podczas premiery „Kolekcjonerki” w Domu Literatury w Łodzi odbył się… pokaz tańca na rurze), jak i naukowe eseje o historii sztuki, a nawet wycięte z gazet kolaże. Mamy więc pole do twórczych inspiracji – przyjdźcie, posłuchajcie i zadajcie swoje pytania!

dodaje Agnieszka Janiszewska.

Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się:

 • Jakie sprzeczności kryje w sobie twórca?
 • Jak „zarządzać” dużą liczbą twórczych pomysłów?
 • Czym różni się pisanie fikcji od pisania publicystycznego?
 • Czy lepiej „skupić się na jednym”, czy tworzyć dzieła z różnych gatunków i o różnorodnej tematyce?
 • Czy twórczość ma granice i czy istnieje tabu w twórczości?

Więcej o projekcie:

OBIECANE INSPIRACJE to projekt pod patronatem Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, polegający na cyklu otwartych spotkań z przedstawicielami kultury, nauki i sztuki. Celem inicjatywy jest stworzenie forum do wymiany idei, wiedzy i doświadczeń przedstawicieli branż kreatywnych oraz nauki, dzięki czemu wszyscy możemy zainspirować się do realizacji własnych pomysłów twórczych oraz otrzymać cenne wskazówki, jak skutecznie realizować projekty biznesowe oraz artystyczne.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności osoby działające lub planujące zacząć działać w obszarze kultury, sztuki i przemysłów kreatywnych; osoby chcące pracować twórczo i z pasją, naukowców, a także studentów poszukujących swojej ścieżki kariery.

Spotkania odbywają się w wybrane czwartki miesiąca o godz. 18.30 w lokalu Obiecane Café na terenie Ogrodów Gayera (ul. Piotrkowska 295 A).

Organizatorka: Agnieszka Janiszewska — filolog, redaktorka, pisarka (autorka powieści „Woda księżycowa”), doktorantka przy Katedrze Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ. Dyplomowany life coach i trenerka, specjalizująca się w pracy z artystami / osobami chcącymi realizować twórcze projekty lub odnaleźć swoją drogę rozwoju zawodowego.

Projekt „Obiecanych inspiracji” jest kontynuacją jej autorskiego cyklu wywiadów z łódzkimi artystami pt. „Inspiracje dla duszy”, zrealizowanych we współpracy z fundacją artystyczną KIPISZ oraz cyklu rozmów panelowych „Artystyczne inspiracje. Kulturalna jesień w Łodzi”.

Współorganizator: Marcin Kujanek — przedsiębiorca, manager Obiecanej Cafe.

Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Partnerzy: Obiecana Cafe, Radio Łódź, Formy przekazu, Karolina Wojciechowska - Fotografia Kobieta Biznes, empati, Fundacja LodzArte, Calypso Fitness Łódź Ogrody Geyera, Księży Młyn Dom Wydawniczy, ThinkLodz

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Piotrkowska 295A, 93-004 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 19 stycznia 2023 (czwartek) 18:30 - 00:00

 • ND
 • PN
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PT
 • SB