Welcome to UL! – powitania za nami

Na uniwersyteckiej auli i na grillach. O przepisach i obowiązkach, ale również z humorem, śpiewająco i tanecznie. Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ powitało zagranicznych studentów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę na naszej uczelni. To rekordowy rok - Uniwersytet Łódzki będzie kształcił przeszło 3000 osób z około 100 krajów!

 

Powitania zaczęły się jeszcze zanim zaczął się regularny rok akademicki. 29 września na terenie AZS UŁ zorganizowano turniej sportowy, w którym udział mogli wziąć zagraniczni i polscy studenci. W kilku dyscyplinach - indywidualnych i zespołowych - rywalizowało około stu osób.

71950673_542576966500297_6445676404309753856_n

fot. Weronika Ćmielewska, BWZ UŁ

Dzień później zaczęły się tradycyjne powitania studentów na aulach. W tym roku zorganizowano je na Wydziale Filologicznym UŁ. Żaden z naszych obiektów nie jest na tyle duży, żeby pomieścić wszystkich przyjezdnych, więc powitanie dzielimy na kilka etapów. Pierwszą grupę powitał zespół BWZ UŁ oraz prodziekan Wydziału Filologicznego - prof. Artur Gałkowski. Pan Prodziekan życzył wszystkim powodzenia w kilku językach.

https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/72157711157108097

Podczas spotkań pomaga nam również łódzka policja. Wszystkim nowym studentom jej przedstawiciel wyjaśnia najważniejsze kwestie w polskim prawie i ostrzega przed zagrożeniami związanymi ze studenckim życiem i radzi gdzie mogą się zgłosić, w razie pytań i problemów.

_MGL5322

st. asp. Adam Dembiński, fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

W pierwszy październikowy weekend powitaliśmy studentów uczących się na pełnych cyklach kształcenia w języku angielskim i po polsku. Tych pierwszych, w sobotni poranek, powitał prorektor UŁ ds. współpracy krajowej i międzynarodowej UŁ. W niedzielę studiujących w naszym języku przywitał rektor Antoni Różalski.

- Chciałbym, żebyście nie tylko uczyli się w czasie tego pobytu, ale również korzystali z ogromnej oferty kulturalnej jaka jest dostępna w Łodzi. Poznawajcie nowych przyjaciół, odwiedzajcie teatry, muzea, zapisujcie się do kół naukowych i naszych zespołów sportowych i muzycznych. Pamiętajcie, że macie dokładnie takie same prawa jak Polacy studiujący na UŁ - mówił prof. Różalski.

_MGL5271

Rektor UŁ prof. A. Różalski, fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Po spotkaniach na auli Wydziału Filologicznego przyszedł czas na tradycyjne Grille na Rogach. Studenci mogą ta nie tylko smacznie zjeść, ale również zintegrować się z rówieśnikami z innych krajów. Chętni przechodzą najpierw przez rundę pytań związanych z Polską, Łodzią i Uniwersytetem Łódzkim. Potem przychodzi czas na tych, którzy chcą zaśpiewać swoje rodzime piosenki lub zatańczyć tak jak u siebie w ojczyźnie. Wszyscy uczestnicy zabawy dostają atrakcyjne gadżety UŁ.

- Móc pracować dla Uniwersytetu Łódzkiego przy tak strategicznym celu jak zwiększanie liczby studentów z zagranicy, to zarówno duże wyzwanie, ale też i ogromna satysfakcja i radość z efektów długoletnich działań. Moment kiedy zespół BWZ zajmujący się kandydatami może zobaczyć na sali liczne twarze studentów, których rekrutację prowadzili, jest niesamowity. Podczas spotkań i później zabawy mamy szansę podzielić się ze studentami tym, co jest dla nich najpotrzebniejsze w ich pierwszych dniach pobytu w UŁ, w Łodzi, w Polsce. Prowadzimy spotkania i grilla od lat, szkoliliśmy i bawiliśmy się już z tysiącami osób z prawie każdego zakątka świata. Jest to praca wyjątkowa, wykonywana przez wyjątkowe i otwarte osoby, które zdolne są dla dobra innych zrezygnować z własnego komfortu. Taki sukces jest możliwy tylko wtedy kiedy zespół wierzy w cel do którego dąży. Naszą największą nagrodą, której nie da się przeliczyć ma żadne pieniądze, są uśmiechnięte twarze studentów, którzy mają bardzo pozytywne zdanie o polskiej gościnności - mówi Liliana Lato, kierowniczka BWZ UŁ.

Po raz pierwszy w historii Uniwersytetu Łódzkiego osiągnęliśmy liczbę 3000 studentów z zagranicy, którzy będą kształcić się tutaj w ciągu jednego roku akademickiego. To kolejny, silny dowód na to, że nasza misja umiędzynaradawiania uczelni wypełniania jest bardzo dobrze. Nasza kampania University Diversity - Uniwersytet Różnorodny, to nie tylko powitania studentów, ale stała współpraca z nimi w czasie ich nauki, pokazywanie ich życia i włączanie w nasze życie i w polską kulturę. Już niebawem rozpoczniemy czwarta edycję akcji Gość na Gwiazdkę, w czasie której zapraszamy zagranicznych studentów na Święta do swoich domów. Całej zagranicznej części naszej społeczności akademickiej życzymy wszystkiego dobrego i samych sukcesów, w czasie studiów i w bardziej odległej przyszłości.

https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/uniwersytet-roznorodny

Więcej zdjęć:

https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/72157711248059942/with/48864811258/


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: BWZ UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ