20. Fotofestiwal – od początku z #UniLodz

Uniwersytet Łódzki jest od 20 lat głównym partnerem i współorganizatorem Fotofestiwalu - jednego z największych wydarzeń dotyczących kultury wizualnej w Europie. W tym roku chcemy przypomnieć, że festiwal powstał z inicjatywy studentów i wykładowców Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.

"Od samego początku, co dzisiaj też widać, mieliśmy ogromne wsparcie ludzi z ASP. Na początku były to dwa środowiska - Uniwersytetu Łódzkiego i ASP, a potem to się rozrastało." 

dr hab. Tomasz Ferenc (WEk-Soc UŁ)

„Festiwal Socjologów Obrazu” – niewiele brakowało, a taką właśnie nazwę nosiłoby to wydarzenie. 
Posłuchajcie o  kolejnych smaczkach, które przytaczają założyciele Fotofestiwalu: Krzysztof Candrowicz (Fotofestiwal), Tomasz Ferenc (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) i Michał Piernikowski (Łódź Design Festival) - ówcześni studenci UŁ:  
 

 

20. jubileuszowa edycja Fotofestiwalu jest poświęcona głównie Łodzi, narracjom historycznym oraz współczesnym. Edycja 2021 to dwa centra festiwalowe – Art_Inkubator, Off Piotrkowska, prezentacje prac ponad 150 artystek i artystów oraz ponad 40 wystaw i wydarzeń w całym mieście. Otwarcie FOTOFESTIWALU nastąpi już w najbliższy czwartek 10.06 o godz. 19:00 w Art_ Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3. 

Wszystkie wystawy i wydarzenia odbędą się w tym roku na żywo. W obfitym programie, wypełnionym łódzkimi akcentami, Uniwersytet Łódzki będzie bogato reprezentowany. Wystawy, debaty, PHOTO SLAM i oczywiście dni otwarte dla społeczności naszej Uczelni. W tym roku możecie być nie tylko odbiorcami sztuki, zapraszamy Was do jej współtworzenia!

#UniLodz na 20. Fotofestiwalu – co, gdzie, kiedy?    

W piątek 11.06 o godz. 19:00 otwiera się wystawa FULLSCREEN Presja Obrazu w OFF Piotrkowska Center. Wystawę współorganizują trzy łódzkie uczelnie: Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi. 

Kuratorem uniwersyteckiej części wystawy jest dr hab. Maciej Ożóg z Katedry Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej Wydziału Filologicznego UŁ. 

"Żyjemy w świecie, obrazów i z obrazów, dzięki obrazom i w obrazach. Pod presją obrazów. „FULLSCREEN. Presja obrazu” to wystawa ukazująca różnorodne wymiary wpływu obrazów na nasze życie. FULLSCREEN to różnorodność perspektyw, punktów i sposobów widzenia „świata obrazów.”

dr hab. Maciej Ożóg, kurator wystawy FULLSCRREEN.

16 czerwca o godzinie 18:00 w Sali Teatralnej w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3, odbędzie się debata nt. zmian w audiowizualnej sferze Łodzi na przestrzeni 20-lat z udziałem: prof. Józefa Robakowskiego (PWSFTviT), prof. Grzegorza Przyborka (PWSFTviT), prof. Ryszarda Kluszczyńskiego (UŁ) oraz Krzysztofa Candrowicza, moderowana przez prof. Tomasza Ferenca (UŁ). 


24 czerwca o godzinie 19:00 również w Art._Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 odbędzie się FOTO SLAM - historia jednej fotografii. Uwolnij umysł z UŁ i Fotofestiwalem. Miejsce: nieWinni, Art_Inkubator. Zapraszamy wszystkie osoby, które przygotują wciągającą 5 -minutową opowieść poświęconą jednemu zdjęciu. Dwie kategorie: Miasto Łódź oraz out of the box.  Zgłoszenia do udziału prosimy przesyłać do dnia 24.06.2021, na adres: slam@fotofestiwal.com

 
Jak co roku zapraszamy całą społeczność naszej Uczelni do bezpłatnego zwiedzania wystaw w Centrach Fotofestiwalu w ramach Dni Otwartych dla Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku w dniach: 14 i 21 czerwca. Studenci wchodzą za okazaniem legitymacji studenckiej, pracownicy na hasło: “pracownik UŁ” 

Materiały źródłowe: Fotofestiwal 
Redakcja: Centrum Promocji UŁ