9 czerwca, 2017 r.

Dobra Nauka: Lepsza chemioterapia

fot. Pixabay

Zespół biologów z Uniwersytetu Łódzkiego, pod kierownictwem dr Anety Balcerczyk, prowadzi badania, które mogą pomóc w opracowaniu lepszej chemioterapii. Lepszej, bo mniej szkodliwej dla pacjenta, a bardzo skutecznej w zwalczaniu nowotworu. Podstawą badań jest proces angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych z już istniejących.

- Aby guz mógł intensywnie rosnąć, musi być również intensywnie odżywiany. Wykształcił sobie takie mechanizmy, które umożliwiają mu wzrost, m.in. poprzez stymulację procesu angiogenezy – wyjaśnia dr Balcerczyk.

Według raportu Fundacji Alivia (marzec 2017) W porównaniu z innymi krajami Europy, Polska ma bardzo wysoki współczynnik wzrostu zachorowalności na nowotwory. Biorąc pod uwagę prognozy, w 2029 roku liczba nowych przypadków nowotworów przekroczy 213 tys.

Tym bardziej potrzebne są badania nad skuteczniejszymi lekami, jak te przeprowadzane przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

- W centrum naszego zainteresowania leży metylotransferaza SET7 i demetylaza LSD1. Stosując inhibitory obydwu enzymów stwierdziliśmy, że zahamowanie ich aktywności wiąże się również z obniżeniem tempa intensywności procesu angiogenezy. Te inhibitory mogłyby być dodawane do koktajli chemioterapeutycznych, żeby hamować proces angiogenezy, a wówczas hamować również rozwój nowotworu. Obniżona zawartość tlenu spowoduje, że komórki przestaną rosnąć i stopniowo zaczną umierać – mówi dr Balcerczyk.

Materiał wideo o badaniach dr Balcerczyk można obejrzeć już na kanale Uniwersytetu Łódzkiego w serwisie YouTube. Jednocześnie zapoczątkował on cykl o nazwie „Dobra Nauka”, w którym prezentowane będą badania i osiągnięcia naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Wkrótce będzie można dowiedzieć się więcej m.in. o niekonwencjonalnych źródłach energii, renaturyzacji rzek czy wycenie zieleni miejskiej. Będzie też coś dla miłośników archeologii…

Poprzednia wiadomość Trwa spotkanie Rady IROs Forum w Łodzi
Następna wiadomość Janusz Reiter gościem specjalnym na Uniwersytecie Łódzkim