Dyskusja „Kreatywnie, twórczo i mądrze o edukacji”

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 30 maja 2023 (wtorek) 17:00 - 00:00

W poniedziałek (30 maja) o godz. 17.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 odbędzie się rozmowa z prof. Krzysztofem Szmidtem oraz prof. Romanem Leppertem. Eksperci przybliżą zebranym istotę nabywania i rozwijania kompetencji miękkich oraz wykorzystania pedagogiki twórczości w tym procesie.

Dzisiejsza szkoła sygnalizuje nam silną potrzebę zmiany. Widzimy, jak istotne stają się takie kwestie jak rozwijanie kompetencji miękkich, myślenia krytycznego, czy chociażby twórczego rozwiązywania problemów. Pojawiają się jednak pytania:

• Czy jest w szkole na to miejsce i przestrzeń?
  • Czy współczesna edukacja zapewnia nam odpowiednie warunki do nabywania i rozwijania powyższych umiejętności?
  • Czy nauczyciele są odpowiednio przygotowani do wspierania podopiecznych w tym zakresie?

Bywa różnie, jednak warto pochylić się nad możliwościami, jakie mamy lub mieć możemy. Jedną z nich jest sięganie do zagadnień oraz osiągnięć pedagogiki twórczości, która odpowiada na wiele pytań dotyczących tworzenia i rozwijania postawy twórczej – nie tylko u dzieci i młodzieży, lecz także dorosłych.

Zapraszamy nauczyciel(k)i oraz wszystkich, którzy studiują kierunki pedagogiczne (i nie tylko!), na spotkanie poświęcone rozwijaniu kreatywności, twórczości i mądrości. Miło będzie nam również gościć tych, którym bliskie jest zaciekawienie oraz odkrywanie świata wraz z dziećmi i młodzieżą.

Naszymi gośćmi będą:

• prof. dr hab. Krzysztof Szmidt – dr hab. nauk społecznych, profesor zwyczajny w Uniwersytecie Łódzkim, kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości. Zajmuje się badaniem problemów wychowania do twórczości, pomocy w rozwoju i psychoedukacji oraz animacji społeczno-kulturalnej. Prekursor pedagogiki pozytywnej.
  • prof. Roman Leppert – pedagog, profesor nauk społecznych, związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, twórca fenomenu edukacyjnego „Akademickiego Zacisza”: https://www.facebook.com/2020.WP, które łączy świat akademicki z praktyką.

Rozmowę poprowadzi Marta Szymczyk – nauczycielka, pedagożka szkolna, aktywistka społeczna. Autorka bloga edukacyjnego „Nieszablonowa pedagożka”.

CZAS I MIEJSCE

• 30 maja 2023 r. (poniedziałek) godz. 17.00
  • miejsce spotkania: Wozownia 1/5, ul. Franciszkańska 1/5 w Łodzi
  • wstęp bezpłatny

Warsztaty są częścią projektu PYTAJNIK, przestrzeń zaciekawienia.

RedakcjaBartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 30 maja 2023 (wtorek) 17:00 - 00:00