Historycy z UŁ kupili ukraińskim kolegom specjalistyczny sprzęt

W Instytucie Historii UŁ trwa zbiórka na sprzęt dla Ukraińców walczących w obronie terytorialnej. W ramach przedsięwzięcia, które zainicjowali profesorowie Przemysław Waingertner i Rafał Kowalczyk, udało się dotychczas zebrać sumę wystarczającą na zakup trzech profesjonalnych kamizelek kuloodpornych oraz dwudziestu wojskowych opasek uciskowych. Ponadto dr Jacek Walicki przekazał na rzecz zbiórki plecak wojskowy z ekwipunkiem (lornetka, manierka, odzież wojskowa, trwałe racje żywnościowe itp.).

Organizatorów wciąż można wspomóc – link do zbiórki.

Zorganizowaliśmy tę zbiórkę, aby pomóc konkretnym ludziom. Współpracujemy od wielu lat z naukowcami i nauczycielami z Ukrainy – z Tarnopola, Kijowa, Lwowa, aż po Charków. Wśród nich są: Iwan, Maryna i ich syn Vadim. Iwan z Wadimem walczą na wschodzie Ukrainy w obronie terytorialnej, której brakuje kamizelek kuloodpornych rozdzielanych zwykle pomiędzy wojskowych i nowych, młodych rekrutów

tłumaczy prof. dr hab. Przemysław Waingertner

Udało nam się kupić kamizelki kuloodporne poziomu 4. W środku znajdują się wkłady kevlar i hardox 500, chronią przed amunicją 7,62 mm. Trzy egzemplarze to koszt aż 17 400 zł. Opaski uciskowe (stazy taktyczne) kosztowały nas 900 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za hojność! 

dodaje dr hab. Rafał Kowalczyk

Poniżej zamieszczamy zdjęcie „zakupów” i darów z 4 kwietnia – tuż przed ich wyekspediowaniem na Ukrainę (fot. Przemysław Waingertner).

Ekwipunek kupiony dla Ukraińców