Kolejny grant Horizon Europe w naszej Katedrze!

Opublikowano: 01 maja 2026
sss

Kolejny grant Horizon Europe w naszej Katedrze!

Z ogromną radością informujemy, że zespół badawczy z KZBiH, pod kierunkiem Michał Grabowski, znalazł się w gronie, które w 2026 roku rozpocznie realizację projektu "Biodiversity Genomics Europe plus" (BGE+) w ramach programu EU Horizon Europe!

O co chodzi w projekcie BGE+? To ambitna inicjatywa zrzeszająca 22 partnerów z 17 krajów, rozwijająca działania podjęte w ramach kończącego się właśnie projektu "Biodiversity Genomics Europe". Wspólnie tworzymy zintegrowaną infrastrukturę badawczą, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki badamy i chronimy europejską przyrodę poprzez wykorzystanie nowoczesnej genomiki.

Główne cele projektu: Zwiększenie skali badań genomicznych dla bardziej efektywnego biomonitoringu. Otwarty dostęp do wiedzy – wdrażanie standardów FAIR, aby dane służyły całej społeczności naukowej. Nauka w praktyce – tworzenie narzędzi wspierających skuteczną ochronę środowiska.

Rola zespołu z KZBiH: Nasz zespół badawczy zajmuje istotne miejsce w projekcie, skupiając się na rozwoju europejskiej sieci barkodingu DNA

W ramach BGE+ nasi naukowcy będą m. in.: Wdrażać innowacyjne, mobilne rozwiązania typu "lab-in-the-box", oparte na technologii sekwencjonowania nanoporowego (ONT). Tworzyć międzynarodowe standardy dla rozproszonej produkcji danych genetycznych. Koordynować działania krajowej sieci barkodingu DNA – PoLBOL.

Dzięki tym działaniom narzędzia oparte na DNA w badaniach bioróżnorodności stają się bardziej dostępne, co jest milowym krokiem dla biomonitoringu w Polsce i całej Europie!

Opublikowano: Piotr Gadawski

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
Adres do doręczeń elektronicznych (ADE): AE:PL-74796-17640-IHHIV-17
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR