Lato w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców

Od 1952 roku Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ uczy obcokrajowców języka polskiego, przygotowuje ich do studiów w Polsce i zapoznaje z kulturą kraju. Zagraniczni studenci mogli skorzystać w tym roku z Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej.

Czwarty raz z rzędu Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego wygrało konkurs na przeprowadzenie Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zawitało do nas 44 słuchaczy z 11 krajów z różnych regionów świata. Znaleźli się wśród nich obywatele: Rosji, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Słowacji, Turcji i Tajwanu, którzy codziennie przez trzy tygodnie uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach. Poza lektoratem z języka polskiego słuchacze mają wykłady poświęcone literaturze polskiej, językoznawstwu oraz wiedzy o Polsce. Dodatkową atrakcją są niewątpliwie liczne wycieczki i spacery służące poznaniu Łodzi i okolic. W tym roku słuchacze SJPdC odwiedzili Nieborów, Arkadię, Dom Papiernika w Łodzi i Pałac Herbsta. Dzięki tak różnorodnemu programowi słuchacze poza językiem polskim poznają polską i łódzką kulturę oraz historię.

Letnia Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej to tylko część letniej aktywności Studium Języka Polskiego. Od wielu lat organizujemy sierpniowe kursy języka polskiego, na które sami prowadzimy rekrutację. W tym roku na takie zajęcia zgłosiło się 20 osób z kilku krajów świata, między innymi z Chin, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch i Hiszpanii. Zajęcia trwają cztery tygodnie.

Międzynarodowe grupy są świetną okazją do wymiany myśli i poglądów. To również możliwość pokazania języka polskiego jako przystępniejszego i wartego poznania.

Redakcja: Centrum Promocji