„Leksykon archeologii katyńskiej”: projekt badawczy UŁ z finansowaniem NPRH MEiN

Projekt, którego kierownikiem jest dr Olgierd Ławrynowicz z Instytutu Archeologii UŁ, zakłada przeprowadzenie prac edytorsko-dokumentacyjno-słownikowych nad materiałami dotyczącymi archeologicznych badań śladów Zbrodni Katyńskiej z lat 1990–2015 oraz zagadnień bezpośrednio z nimi związanych. Interdyscyplinarny projekt badawczy „Leksykon archeologii katyńskiej (1990–2015)” został zakwalifikowany do finansowania w module „Dziedzictwo narodowe” Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MEiN. Gratulujemy!

Badania w Lesie Katyńskim (czerwiec 1995 r.) - fot. dr Olgierd Ławrynowicz

Celem projektu jest zebranie, archiwizacja i upublicznienie możliwie najszerszej i zróżnicowanej grupie odbiorców, w znacznej mierze dotąd rozproszonych i nieusystematyzowanych informacji o polskich archeologicznych badaniach śladów Zbrodni Katyńskiej. W ramach badań zaplanowano przeprowadzenie wywiadów etnograficznych z badaczami i uczestnikami prac archeologicznych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni oraz osobami, których biografia, doświadczenie i pamięć związane są ze Zbrodnią Katyńską – członkami Rodzin Katyńskich. 

Planowane efekty podjętych prac to przede wszystkim:
•    książka „Leksykonie archeologii katyńskiej (1990–2015)” (w jęz. polskim i angielskim);
•    e-repozytorium – otwarte tekstowe i multimedialne e-repozytorium (w jęz. polskim, angielskim i rosyjskim). Stanowić będzie ono multimedialną platformę prezentacji zawartości haseł Leksykonu, poszerzonych o interaktywną wizualizację 3D zabytków archeologicznych oraz materiałów dźwiękowych i wizualnych.

Więcej o projekcie na stronie Instytutu Archeologii UŁ.

Materiał: dr Olgierd Ławrynowicz, Instytut Archeologii UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ