Młodzi naukowcy przyszłością UŁ

Od komórek śródbłonka do ruchów miejskich - podczas II Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Wiedza - Inspiracja - Pasja" młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego i spoza uczelni prezentowali wyniki swoich najnowszych badań. Uniwersytet Łódzki konsekwentnie stawia na młode pokolenie badaczy. Konferencja to jednocześnie podsumowanie dwóch ważnych programów UŁ - "Studenckie Granty Badawcze" oraz "Zdolny uczeń - świetny student".

 

Konferencję, w Sali Rady Wydziału Filologicznego, otworzył prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Cieślak, w sesji plenarnej wziął udział rektor UŁ, prof. Antoni Różalski. Przedstawił prezentację ze swojej specjalizacji naukowej.

- Dziś nie jestem rektorem, tylko mikrobiologiem, naukowcem, który chciałby Państwu opowiedzieć o drobnoustrojach, tych korzystnych dla nas i tych chorobotwórczych - rozpoczął swoje wystąpienie prof. Antoni Różalski.

Agenda konferencji

Prorektor ds. studenckich, prof. Tomasz Cieślak przypomniał, że uczelnia z sukcesem zrealizowała już trzy edycje programu Studenckie Granty Badawcze. Studenci UŁ, studiów I i II stopnia, mogą w jego ramach realizować swoje projekty badawcze i otrzymać na nie dofinansowanie do 3500 złotych. W ostatniej edycji zrealizowano 236 projektów, zgłoszeń było dużo więcej. Czwarta edycja programu już się rozpoczęła. Więcej informacji na stronie: https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/studenckie-granty.

_MGL3981

fot. M. Andrzejewski, CP UŁ

- Chciałem podkreślić efekty tego programu. Przede wszystkim dowiadują się Państwo jak aplikować i realizować projekty w programach grantowych. To doświadczenie przydaje się nie tylko w nauce, ale również w edukacji czy kulturze. Poza tym mogą Państwo sprawdzić swój poziom naukowy, skonfrontować się z kolegami. Ta konferencja jest żywą dyskusją, może się wydawać Państwu dziwne, że łączymy tutaj różne dziedziny nauki, ale zapewniam, że to zderzenie bywa bardzo inspirujące - powiedział prorektor UŁ ds. studenckich, prof. Tomasz Cieślak.

Prezentacje młodych naukowców podzielone były na 4 dziedziny, zgodnie z nową klasyfikacją reformy MNiSW. W ramach nauk przyrodniczych, ścisłych, społecznych i humanistycznych doktoranci i doktorzy zaprezentowali ponad 30 wystąpień.

Wśród tematów konferencji znalazły się między innymi: Nowi aktorzy na lokalnej scenie miejskiej - rola ruchów miejskich w procesie przekształcania przestrzeni publicznych miasta, Czynniki warunkujące możliwości zastosowania UAV do identyfikacji struktur kontrakcji termicznej, Cyfrowe przetwarzanie strumieni audio w interfejsach głosowych czy Uczniowie i nauczyciele - postawy wobec związków szkolnych. Ten ostatni temat zaprezentowały uczestniczki programu Zdolny uczeń - świetny student. W tym roku Uniwersytet Łódzki będzie już po raz trzeci realizował ten projekt, we współpracy z kilkudziesięcioma szkół z województwa łódzkiego.

https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/zdolny-uczen-swietny-student

To pierwszy rok akademicki dla 74 doktorantów Szkół Doktorskich UŁ. Uniwersytet Łódzki powołał cztery takie Szkoły - Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz BioMedChem (tę ostatnią wspólnie z dwoma instytutami PAN). W trudnej, kilkuetapowej rekrutacji wzięło udział 185 kandydatów. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, osoby kształcące w starym systemie, muszą zakończyć przewód doktorski do 31 grudnia 2023 roku.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: URSD UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ